Mobilya Zımparalama işlemi - Zeren Lake boya sistemleri
zeren lake banner

Mobilya boyasında zımparalama işlemi çok önemlidir. Hemen her uygulamadan sonra zımparalama işlemi yapılmaktadır. Zımparalama işleminde amaç hem yüzeyin daha düzgün olmasını sağlamak hem de daha pürüzsüz yüzey elde etmektir. Lake boyada kullanılan malzemenin sertliğine göre zımpara seçimi yapılır. Polyester için 180, astar için 220 numara zımpara kullanılır. Parlatmalı işlemlerde 1200-2000 arası zımpara tercih edilmelidir.

Zımpara; pürüzlü yüzeylerin düzeltilmesi için yapılan zımparalama işleminde kullanılan bir aşındırıcıdır. Zımparalama, mobilya endüstrisinde yüzey işlemlerinin temel işlemleri olarak nitelendirilmektedir. Yüzey kalitesi ve görünüm tamamen zımparalama işlemi vasıtasıyla ağaç malzemenin doğal yapısı ve renk güzellikleri ortaya çıkarılabilmektedir. Dolgu vernik yada astar boya ile mobilya üzerindeki çukur, çatlak yada ezik bölgelerin doldurması ile dolgulama işlemi yapılır. Bu yüzeylerin daha düzgün bir biçim alması için zımpralama işlemi yapılır.

Zımparalama; küçük el makinelerinde kağıt zeminli zımpara ile, büyük zımpara makinelerinde ise, kağıt veya bez zeminli zımparalar ile kullanılmaktadır. Zımparalamada ölçülü ve yeknesak bir basınç uygulanmalıdır. Körelen zımpara kağıdının değiştirilmesi gerekmekte, yıpranmış zımpara kağıdını fazla basınçla kullanmak hatalı bulunmaktadır. Genellikle randımanın yükseltilmesi, zımpara kalitesi için ve buna bağlı olarak zımparalama işleminin ekonomisini, zımpara bandı, makine, malzeme ve makinenin kuralına uygun çalıştırılması birlikte etkilemektedir.

Zımparayı oluşturan elemanlar:

 

Zımpara kağıtlarında kullanım yerlerine göre genelde çeşitli büyüklüklerde çakmak taşı, korund, ruby gibi taneler bulunmaktadır. Zımpara kağıdı numaraları Norton eleği denen bir elekten tanelerin geçirilmesi ve çaplarına göre sınıflandırılması ile gerçekleştirilmektedir. 25,1 mm2’lik bir yüzeye serilen tane sayısını ifade etmektedir.

Zımpara numarası büyüdükçe, tane büyüklüğü küçülmektedir.

3M zımpara

Zımparalama türlerine göre zımpara kağıdı numaraları
Yumuşak ağaç zımparalamada 80
Sert Polyester uygulamalarında 100 –120-150
Polyester zımparalamada 180
Poliüretan Astar zımparalamada 180
Dolgu vernik, Astar zımparalamada 220
Vernik zımparalama 240-400
Silme macunu ile vernik zımparalama 600-1200
Parlatma amaçlı sonkat vernik-boya zımparalamada 1200-2000-3000

sünger zımpara

Zımparalama elle veya zımpara motoru adı verilen titreşimli makine ile yapılır. Boya işlemlerinde çeşitli zımparalar kullanılır. Su zımparası, sünger zımpara ve takoz zımpara bunlardan bazılarıdır.

zımpara motoru ile zımpara yapma
Zımpara motoru ile zımpara yapılışı. (Deniz Zeren – usta)

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Kategori: Uygulama
Mobilya Zımparalama işlemi