MDF üzerine eskitme boya yapma : Zeren Lake Boya Mobilya boya & Mobilya Tadilat hizmetleri
zeren lake boya sistemleri
ZEREN LAKE BOYA
örnek uygulamalar

MDF üzerine eskitme boya yapma

Lake boya denince ilk aklımıza kapatıcı düz renk boyalar gelmekte. Ancak her türlü örtücü boya lake boya sayılır. Mesela MDF üzerine boya atılarak elle veya yardımcı araçlarla (tarak, üstübü bezi, cim teli, hava) desen verilebilir. Bu işlemlere değişik adlar verilir. Ponpon, mermer, ebru, tarak, eskitme bunlardan sadece bir kaçıdır.

Lake üzerine eskitme nasıl yapılır? Öncelikle normal lake boyama işlemini (Astarlama, Zımparalama) yapıyoruz. Eskitememizi ne renk yapacaksak zemin rengini ona göre ayarlıyoruz. Eskitmemizin temel rengi ne olacak? Beyaz, kırık beyaz, krem, oksit sarı yada kahverengi. Bu renkle mobilyamızı boyuyoruz. Bu işlemi genelde selilozik boya renkleriyle yapıyoruz.

Ardından eskitme rengini belirliyoruz. Eskitme renkleri genelde kahverengi tonlarında oluyor. İstersek siyah ile koyulaştırabiliriz, sarı kırabilir, siyah ile koyulaştırabilir yada kırmızı ile kızıllaştırabiliriz. Bu bizim keyfimize kalmış.

Patina renginin hazırlanması. Biz genelde bu işler için matbaa mürekkebi kullanıyoruz. İstenilirse yağlı boya, amsterdam yada değişik sentetik boyalar kullanılabilir. İşin durumuna göre 2 lt sentetik tiner içerisine 50 gram kahverengi matbaa mürekkebi koyuyoruz. İyice karıştırarak tamamen erimesini sağlıyoruz. İstenilirse siyah yada kırmızı ile renk ayarı yapılabilir. Burada dikkat edilecek husus eskitmenin tonu. Eğer kalın eskitme yada yoğun eskitme isteniyorsa biraz daha matbaa mürekkebi eklenerek boyanın yoğunluğu artırılabilir. Sadece gölge vermek yada çıta vb çıkıntılar yada girintilerde koyuluk bıraktırılmak isteniliyorsa bu durumda karışıma biraz daha sentetik tiner girilerek açılabilir.

Devamı gelecek

Benzer Konular

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.
Kategori: Uygulama

Zeren Lake Boya

Eskileri atmayın !
Yeniden boyatın !

Daha önceden satın almış olduğunuz mobilyalar zamanla bozulmuş olabilir. Yenisini almadan mobilyalarınızı yenileyebilirsiniz. Nasıl mı? Arayın daha az masrafla mobilyalarınızı yenileyelim.
GSM / WhatsApp: 0533 954 49 36