Uygulama arşivleri - Zeren Lake boya sistemleri
zeren lake banner

"Uygulama" yazıları

MDF üzerine eskitme boya yapma

Lake boya denince ilk aklımıza kapatıcı düz renk boyalar gelmekte. Ancak her türlü örtücü boya lake boya sayılır. Mesela MDF üzerine boya atılarak elle veya yardımcı araçlarla (tarak, üstübü bezi, cim teli, hava) desen verilebilir. Bu işlemlere değişik adlar verilir.

Lake boya mobilya parlatma işlemi

Parlatma işlemi öncesi zımparalama

Parlatma öncesinde 1000 lik zımpara ile boya zımparalanır. Ardından 1200 ve 2000 geçilerek çizikler giderilir.

Pasta&Polish işlemi yapılarak parlatma işlemi bitirilir.

Mobilya boyama teknikleri

Mobilya boyamak için bir çok yöntem vardır. Mobilya boyama da 2 yöntem izlenir. Şeffaf renkler ve lake renkler. Şeffaf renkler ağacın doğal yapısı korunarak boyama işlemidir.
Öncelikle ahşap koruyucu pinoteks çekilir.
Dolgu verniği atılır.
Zımparalama işlemi yapılır.

Eski ahşap merviden nasıl boyanır?

Eski mediveni boyamak için öncelikle boyanın kazınması gerekir. Boya kazınmadan yeniden boyamak sıkıntı verir. Özellikle altında cam cila varsa yada yat verniği varsa kesinlikle kazınmalı. Yat verniğinin üzerine başka vernik sürmek zordur.

Bordo Mutfak Dolabı boyama

Mutfak dolaplarında bordo yada genel kullanımı ile mürdüm rengi kullanımı oldukça yaygındır. Mürdüm güzel ve estetik görünümü ile mutfaklara ayrı bir güzellik katmaktadır.

Sunta nasıl boyanır?

Sunta yapı itibari ile çok gözenekli bir yapıya sahiptir. Sunta boyamak için öncelikle lake macun ile macun çekilmelidir.

Çelik – kürek dediğimiz aletlerle inceltilmiş macun sunta üzerine 2-3 kat çekilir.  6 saat sonra kurur ve zımpara yapılır.

Lake boya nasıl yapılır?

Lake boya nedir?
Oldukça parlak bir mobilya cilası olan lake, renksiz ya da renkli olabilir. Çin’de başlayan bu cilalama yöntemi, Avrupa’da 1600′lü yıllarda kullanılmaya başlanmış.

Kapıları yeniden boyatmak

Yeni aldığınız evinizde panel kapıları beğenmediyseniz yenilemek isteyebilirsiniz. Bunun için iki çözüm yolu var. Yenisi ile değiştirmek yada yeniden boyatmak. Eskimiş kapıları değiştirmek mi yoksa yeniden boyatmak mı daha mantıklı? Biz bu sorunun cevabını sorguluyoruz.

Örnek uygulamalar

Klasik yemek odası takımı – Eski ceviz boyalı takım, gövde kırık beyaz, oymalar altın yaldız varak olarak yeniden boyanmıştır.

Çatlak olarak boyanıp üzerine ressam tarfından resim çizilmiştir.

Parlatmalı takım boyuyoruz

Lake mobilya parlatma işlemi
Lake mobilya işleri genelde parlak olmaktadır. Parlak boyalar geç kurulamaları sebebi ile pürüz kapmaktadır. Bu pürüzleri giderme işlemlerine genel olarak parlatma işlemi denilir. Parlatma işlemi uzun soluklu ve zor bir işlemdir.

Zeren lake
Lükens konsol ve ayna Lükens konsol
kelebek sehpa Kelebek Sehpa
petek sehpa Petek Sehpa
Lükens sehpa Lükens 4lü zigon
Nitro orta Nitro Sehpa
Çanta sehpa Çanta Sehpa
Tepsi sehpa Çanta Sehpa
lake boya