Patina Nedir? Nasıl uygulanır? - Zeren Lake boya sistemleri : Zeren Lake boya sistemleri
zeren lake banner
ZEREN MOBİLYA
Lükens konsol ve ayna Lükens konsol
kelebek sehpa Kelebek Sehpa
petek sehpa Petek Sehpa
Lükens sehpa Lükens 4lü zigon
Nitro orta Nitro Sehpa
Çanta sehpa Çanta Sehpa
Tepsi sehpa Çanta Sehpa

Patina Nedir? Nasıl uygulanır?

Patina boyanmış mobilya yüzeylerine estetik görünüm vermek ve eskitme görünüm vermek amacıyla kullanılan sentetik inceltilmiş bir boya türüdür. Patina genelde matbaa mürekkebinin sentetik tiner ile inceltilmesiyle elde edilen üstübü bezi ile uygulanan renklendirici bir boyadır.

Matbaa mürekkebinin yanı sıra; Soba boyası,hazır patina boyaları, pinoteks, Şase boyası vb. türde boyalar da kullanılmaktadır. Patina; genelde pinoteks çekilmiş, dolgulanmış ve zımparası yapılmış mobilyalara uygulanır. Haricen lake boya uygulamalarında ve Amerikan panel kapı boyamada kullanılır.

Patina çekilmiş panel kapı örneği

Patina çekilmiş panel kapı örneği

Patina renk olarak kahverengi, siyah renk seçenekleri ile karşımıza çıkmaktadır. Bunlar haricinde Ceviz, Maun, Fındık, Armut, Kiraz, Meşe, Venge türleri olarak hazır bulunan patinalarda vardır. Tabi isteğe bağlı her renkte patina yapmak mümkündür. Beyazdan tutunda sarıya, Mavi, Yeşil, Mor, Kırmızı vb. renkte patina da hazırlamak mümkündür.

 

Patinanın kullanım alanları oldukça geniştir. Özellikle renkli işlerde mutlaka kullanılmalıdır. Meşe üzerine, ceviz üzerine, venge üzerine. Eskitme dediğimiz işlerde patina uygulaması yapılır. Kapıları eskitme yaparken patina çekilmelidir.

Lake uygulamalarında patinanın yeri varmıdır? Lake örtücü boya olarak bilinir. Düz lake uygulamalarında patinaya ihtiyaç duyulmasada; patina özellikle oymalı mobilyalarda, altın, bakır, gümüş varak uygulamalarında lake tarzı boyalarda kullanılır. Daha güzel bir görünüm sunmaktadır.

Varaklı takımda patina uygulaması

Varaklı takımda patina uygulaması

Oymalı lake tarzı boyalarda patina çekilirse gözle görülür bir renk derinliği verir. Ayrıca görsellik katarak mobilyaya eski tarzı verir. Klasik mobilyalarda takımın ağırlığına ağırlık katar.

Lake boyaya patina uygulaması

Beyaz lake kapak üzerinde altın varak ve patina uygulaması

Lake ve altın yaldız boyaya patina uygulaması

Açık mavi lake ve kabartmalar üzerine altın yaldız ve eskitme

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?