Zeren Mobilya - Lake boya yaparken dikkat edilmesi gerekenler
zeren lake boya sistemleri
ZEREN LAKE BOYA
örnek uygulamalar

Lake boya yaparken dikkat edilmesi gerekenler

Lake boya yapmak zor ve zahmetli bir iştir. Sabır ve emek ister.

Mobilyaları lake boyarken dikkat edilmesi gerekenler şunlardır.

  1. Zemin dolgusu çok iyi olmalıdır. Dolgusu sağlam olacak.  Lake boyanacak mobilyaya öncelikle 1 kat poliüretan astar atın. Pürüzünü alın, daha sonra polyester astar atın.
  2. Sağlam dolguya sağlam zımpara yapılamalıdır. Zımpara yaparken dibi çıkma olayı minimum olmalı, polyester astar dalgası bırakılmamalıdır.
  3. Macun yoklaması: Kaliteli lake boyanın sırrı macun yoklamasından geçer. Ne kadar güzel boya yaparsanız yapın en ufak macun yeri işinizi berbat eder. Macun yoklaması mümkünse polyester astardan önce yapılmalı, macun polyesterin altında bırakılmalıdır. Çok büyük yerlere polyester macunu koymak daha mantıklı olacaktır. Polyester macunu çabuk kurur ve çökme yapmaz, dökülmez.
  4. Akıntı baş belası. Kaliteli lake boyayı mahveden bir diğer unsur da boyanın akmasıdır. Akma bir noktaya diğer yerlerden daha fazla boya değmesi sonucu aşağıya doğru boyanın akmasıdır. Akıntı dolguda ise iyice zımpara ile düzeltilmeli, son katta ise hemen silinmeli veya kuruması beklenerek zımpara ile düzeltilmelidir. Ve tekrar boya atılmalıdır.
  5. Parlatma parlak lake için çok önemlidir. Parlatma lakeyi gösteren temel unsurlardan biridir. Parlatma esnasında karşılaşılan en önemli sorunlardan birisi dibi çıkma olayıdır. Ne kadar güzel parlatırsanız parlatın, eğer köşelerde dibi çıkma varsa işiniz berbat olmuş demektir.
  6. Parlatmada pus varsa işiniz olmamış demektir. Tekrar pasta geçin ve polish ile temizleyin.

Unutmayın ki kalitesiz malzeme ile kaliteli lake yapılamaz. Bunun yanı sıra işinin ehli değilsen yani usta değilsen en kaliteli malzeme ile bile işi berbat edebilirsin. En iyi lake boyası zaman, kaliteli boya, iyi ustalık ve sabır ile olur. Kaliteli lake boyası yapmak için sabırın ne önemi var dersen; Astar kurumadan zımpara yapamazsın, yada parlak kurumadan parlatma yapamazsın.

Lake boya nasıl yapılır sayfasına göz atmanızda fayda var.

Benzer Konular

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Kategori: Pratik bilgiler

Zeren Lake Boya

Eskileri atmayın !
Yeniden boyatın !

Daha önceden satın almış olduğunuz mobilyalar zamanla bozulmuş olabilir. Yenisini almadan mobilyalarınızı yenileyebilirsiniz. Nasıl mı? Arayın daha az masrafla mobilyalarınızı yenileyelim.
GSM / WhatsApp: 0533 954 49 36
1234567