Boyacıların kabusu: Kusma - Zeren Lake boya sistemleri : Zeren Lake boya sistemleri
zeren lake banner
ZEREN MOBİLYA
Lükens konsol ve ayna Lükens konsol
kelebek sehpa Kelebek Sehpa
petek sehpa Petek Sehpa
Lükens sehpa Lükens 4lü zigon
Nitro orta Nitro Sehpa
Çanta sehpa Çanta Sehpa
Tepsi sehpa Çanta Sehpa

Boyacıların kabusu: Kusma

Kusma boyacılıkla uğraşan herkesin başına gelen yada gelebilecek bir soruna çözüm olabilecek önerilerle karşınızdayız. İlk önce kusma nedir? Onu bir anlayalım. Kusma alttaki boyanın üste vurarak görüntü bozukluğu meydana getirmesidir. Özellikle eski yada tamir takım boyayanların baş belasıdır. Üzerinde çalıştığımız bazı işlerde bizi çok ama çok zorladı. Yapmadığımız işlem denemediğimiz yöntem kalmadı. Bazı yöntemler pahalıya bazı yöntemler zaman kaybına bazı yöntemler ise başarısızlığa sebep oldu. Denemelerimiz sonucunda en kestirme yolu bulduk.

Öncelikle denediğimiz yöntemleri anlatayım.

Siyah: Evet Siyah boya kullanmak. Siyah bir nebze olsun sorunu çözüyor. Ama tam anlamıyla başarı sağlamıyor. Ayrıca yansıma yaparak renk bozukluğuna sebep oluyor. Ayrıca tozu sıkıntı veriyor ve etrafı batırıyor. Denedik oldu ancak bazı parçalar başka yerde boyandığından ve orada siyah kullanma şansımız olmadığından; renk farkı meydana geldi. Tekrar boyamak zorunda kaldık. Tüm sıkıntılarının yanında malzeme ve zaman israfı. Eğer az parçalı mobilya ise önerilir. Ancak çok fazla parça varsa denemeyin.

Yaldız: Yaldız kullanma akıllıca bir çözüm gibi. Faydaları var. Ama sıkıntıları daha fazla. Öncelikle yaldız toz halinde bulunuyor. Dolgu içerisinde katıyorsunuz, tam çözünmüyor ara ara topak halinde atılıyor ve sıkıntı veriyor. Ayrıca kaba durarak pul pul dökülme yapabiliyor. Ayrıca yaldız tozu sağa sola uçarak etrafı batırıyor, diğer işlere zarar veriyor. Denemeyin bile.

No Stop: Nostop diye anılan oto boyaları varmış(Biz kullanmadık sadece araştırdık). Nostop denilen oto boyaları kusmayı kesinlikle önlüyormuş. Ancak bize bayağı pahalı geldi. Denemeye bile cesaret edemedik. Neden mi? Bizim işimiz bayağı yüklü. Bu malzeme 3,5 kg + 1,5 kg= 5kg toplamında ortalama 250 TL civarında. Bizim işimiz için bayağı pahalıya mal olcaktı. Kullanmadık. Eğer kulanan varsa burdan bize bildirsin.

Bariyer Yada İzolante: Bariyer yada izolante, atılan yüzey üzerinde geçirmez bir tabaka oluşturarak alttaki malzemeyle bağı kopartıyor, ve kusmayı engelleyebiliyor. Kullanılan markaya göre %100 e kadar başarı sağlıyor. Sirca diye bir marka var çok başarılı çokta pahalı. Denemek isteyen kullansın. Bize Soltech markasını kullandık. 3kg + 3kg=6kg toplamında satılıyor. 2 kat atıyorsunuz, 24 saat sonra boyamaya devam ediyorsunuz. Önerilen şekilde kullanırsanız % 80 e kadar başarı sağlıyor. Biz kullandık. İşimizde bize pahalıya mal oldu. Ayrıca bazı yerlede kullanıp bazı yerlerde kullanmadığımızdan renk ve tonaj farkı oluştu. Bir daha kullanmayı düşünmüyoruz.

Polyester – Polyester Dolgu: Polyester kullanmak kusmayı engellemeye yardımcı olur. Ama pek pratik bir yöntem değildir. Polyesteri atmak ve zımpara yapmak zordur.

 

Bizim kusma için bulduğumuz çözüm:

 • Mobilyayı tinerle silip pürüz kırıyoruz
 • 1 kat poliüretan astar atıyoruz
 • Macun yoklaması yapıyoruz
 • Pürüz kırıp 1 kat polyester astar atıyoruz
 • Belli bir süre bekleyip (kat yapması için) 2. katı atıyoruz
 • Fazla dibini çıkartmadan zımpara yapıyoruz
 • Poliüretan astar ile dibi çıkan ve kusan yerlere bir kat dolanıyoruz
 • Macun yoklaması yapıp, pürüz kırıyoruz
 • Bir kat daha astar atarak son kata geçiyoruz
 • Son kata geçmeden kusan yer var mı diye son kontrol ediyoruz
 • 1. katı atıyoruz belli bir süre sonra (Kat yapsın diye) 2. , 3. ve gerekirse 4. katı atıyoruz ve kusma olayı %99 kesilmiş oluyor

Kısacası kusmayı önlemenin ucuz, pratik, sıkıntısız yolu kat yaptırarak boya yapmak. Hepimize kusma olayı geçmiş olsun. Kusma hatasını sabır ve emekle çözebilirsiniz.

 

 

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Kategori: Pratik bilgiler