Mobilyada görülen Kanserojen Etki - Zeren Lake boya sistemleri
zeren lake banner

Ülkemizde ve hatta dünyanın pek çok yerinde görülen en önemli hastalık kanserdir. Bu amansız hastalığa yakalanma riskimiz her geçen gün artmaktadır. Kanser hastalığına yakalanma riskimiz, mesleki olduğu kadar, kazanmış olduğumuz alışkanlıklarımızla da alakalıdır. Meslekte kullanılan kimyasal ürünlerden dolayı yaşanılan kanser vak’aları incelemeler yapıldığında, sebebin sadece mesleki olmadığını ve bu kişilerin aslında sigara da içtiklerini göstermektedir. Ülkemizde yaşanılan kanser vakalarının sadece %10’u meslek hastalıklarından kaynaklanmaktadır. Bu %10’luk kısmın içinde de, az önce de belirtmiş olduğumuz gibi, sigara içilmesi de söz konusudur.

Mobilya üreticilerinin meslek hastalıklarına yakalanma olasılıkları diğer mesleklere göre daha düşüktür. Çünkü mobilya üreticileri genellikle el işçiliği ile çalışmaktadırlar. Temasta oldukları tek şey ise mobilya boyalarıdır. Mobilya boyalarının etkilerini en aza indirmek için ise, yapılması gereken, tüm mobilya boyaları arasında “kurşunsuz” yada “kurşun içermez” ibaresi içeren boyaları tercih etmektir.
Lake boya ile mobilya işçileri hem kanser hastalığını meslek hastalığı olmaktan çıkartırlar, hem de müşterilerine daha estetik ürünler sunmanın avantajlarından faydalanırlar. Lake boya ile boyanan mobilyalar daha pürüzsüz bir görünüme sahiptirler ve daha temiz ve daha canlı bir görünüm verirler uygulandıkları mobilyaya.

Lake boya ile üretilen mobilyalarda kanserojen riski daha az olduğu için, mobilyanın kullanıcıları da daha etkin bir kullanıma erişmiş olurlar. Aynı zamanda da lake boya ile mobilya üretimi yapan üreticilerin sağlıklarına herhangi bir olumsuz etki söz konusu olmamış olur. Mobilya işçilerinin meslek hastalıklarından korunmaları, lake boya ile çok daha kolay ve etkili seyirler izleyebilecektir.

Mobilya üretiminde lake boya hem sağlık hem de estetik açısından daha etkin sonuçlara sahne olacaktır. Denedikçe bunu siz de göreceksiniz.

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Kategori: Sağlık, Sağlık
Mobilyada görülen Kanserojen Etki