Mobilya Sağlığımzı Ne Kadar Etkiler - Zeren Lake boya sistemleri
zeren lake banner

Hayatımızın her alanında mobilyalarla birebir temas halinde yaşamaktayız. Güne bir mobilya yatak üzerinden kalkarak başlarız örneğin, sonrasında bir mobilya masa üzerinde kahvaltı yapar ve işyerimize gideriz. Bir mobilyadan yapılmıştır çalışma masamız, ve sandalyemiz de mobilyadır büyük ihtimalle. Sonra evimize döneriz tekrar, o da nesi! Yine aynı mobilya masa üzerinde akşam yemeğimizi yer, sonra mobilya koltuklarımızda oturup televizyon seyreder ve ardından da yine mobilyalarla dolu yatak odamıza giderek uykumuzu almaya çalışırız…

Mobilyanın hayatımızda hiçbu kadar çok yer sahibi olduğunu düşünmüş müydünüz? Biz sizin yerinize bunu düşündük ve sonra aklımıza şöyle bir soru geldi: peki ya hayatımızda bu kadar çok yer kaplayan mobilyalar, bizimsağlığımızı ne şekilde etkiler? Bu önemli bir soru öyle değilmi? Sabahtan akşama kadar bilgisayar başında çalışanların boyun hastalıklarına ve omurga sorunlarına yönelik hastalıklara yakalandıkları ve aynı zamanda da göz problemleri yaşadıklarını duyarız hep. Mobilya da öyledir aslında. Mobilyalarla, bilgisayarlardan da çok zaman geçiririz bizler. Bu nedenle de mobilyanın sağlığımıza olan etkilerini bir kere daha görmeliyiz belki.

Mobilyalar
, içerdikleri boya kokusuyla sağlığımızı bir hayli olumsuz etkilerler aslında. Biz hep mobilya kokularını içimize çekeriz. Ve etrafına koku yayan şeylerin kimyasallar olduklarını da biliriz. Bu nedenle mobilya kokusunun sağlığımıza olumsuz etkilerinden bahsedebiliriz. Mobilya kokusunu eğer ciğerlerimize kadar çekerek, kimyasalları vücudumuza almak istemiyorsak, sürekli bir temas halinde olduğumuz mobilyalarımızın lake boya ile boyandıklarından emin olmak zorundayız. Lake boya diğermobilya boyalarına göre daha az kokuludur ve temizliği de daha kolay olduğu için, lake boya ile boyanan mobilyaların tozunu rahat bir şekilde alabileceğimizden dolayı, toza karşı yakalanılan alerji sorunundan da uzak durmuş oluruz.

Bir de mobilyanın kaplaması vardır. Örneğin satın almış olduğumuz bir mobilya koltuk takımı, ortopedik değilse belimize ve boynumuza olumsuz etkileri olacaktır. Bu durum da sağlığımıza istenmeyen etkiler yapacağından dolayı tercih edilmemektedir. Mobilya kaplamaların kumaşları da sağlığımızı etkilemektedir: şöyle ki, sıcak bölgelerde yaşıyorsak ve mobilyamızın kaplaması yüzlü bir kumaş ise, bu bizim daha çok sıcaklanmamıza ve sıcağa bağlı hastalıklara maruz kalmamıza neden olmaktadır.

Görüyoruz ki mobilya, sağlığımızı pek çok yönden etkilemektedir ve bu nedenle,mobilya satın alırken sağlığımızı ön planda tutmaya özen göstermeliyiz.

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Kategori: Sağlık, Sağlık
Mobilya Sağlığımzı Ne Kadar Etkiler