Lake Boyanın Sağlığa Etkileri - Zeren Lake boya sistemleri
zeren lake banner

Teknolojinin gün geçtikçe gelişmesiyle mobilya yapımında kullanılan ürünlerin gelişmesi de şaşırılmayacak bir durum haline gelmiştir. Önceki dönemlerde sadece ahşap mobilyalardan söz ediliyorken, günümüzde lakeler ve laminatlar da ahşap kadar, hatta ahşaptan da değerli durumlara gelmiştir.

Bunların dışında bir de mobilyanın daha sağlam kalabilmesi için bir takım malzemeler kullanılmaktadır. Bunlar, vernik, tiner ve çeşitli yapıştırıcılarla birlikte yangın geciktirici maddelerdir. Mobilyaların, ev ve iş yerlerimizdeki kullanım alanları genişledikçe,mobilya sektörünün kullandığı malzemeler de gelişmekte ve değişmektedir. Bu değişiklikler ise hayatımızı her zaman olumlu yönde etkilememektedir. Bahsetmiş olduğumuz, vernik, tiner ve yangın geciktirici maddeler ile yapıştırıcılar, mobilyaların ömrünü her ne kadar uzatsalar da, bizim sağlığımız açısından olumsuz etkileri olan kimyasal maddelerle doludurlar…

Bir mobilya mağazasının önünden geçtiğinizde, mis gibi bir koku alırsınız,  aslında bu kokuyu kimileri çok beğenirken, kimileri de, o kokunun zehir olduğunu ve içimize çekmememizi söylerler. Asıl olan ise onların söyledikleridir. Evet, o kokular tamamen zehir niteliği taşımaktadır, çünkü kimyasal maddelerin kokusudur onlar…

Mobilyaların dayanıklılığını arttırmak ve ömrünü uzatmak için kullanılan bu kimyasal maddeler, bizim hayatımızdan çıkartmamız gereken maddelerdir. Mobilyanın dayanıklılığını, oldukça zararlı olan kimyasal maddelerle arttırmaya çalışmaktansa, zararlı kimyasal etkileri daha az olan lake boyaları tercih etmelisiniz. Dikkat ederseniz, lake boyalar ile yapılmış olan mobilya malzemelerindeki almış olduğunuz kokunun daha az olduğunu göreceksiniz.

Lake boyalar diğer mobilya boyalarına göre daha az kimyasal madde içerdiklerinden sağlık açısından da daha faydalıdırlar. Tabi ki kimyasal madde içeren bir ürünün sağlığa faydalı olduğu söylenemez ancak diğer kimyasal maddeler düşünüldüğünde, onların zararları yanında lake boyanın sağlığa zararı yok denilecek kadar azdır. Ev ya da iş yerlerimizde dekorasyon amaçlı kullanmış olduğumuz mobilyalarımızın, şıklık uğruna sağlığımıza zarar vermesine kesinlikle izin vermemeliyiz. Lake boyalar bu amaçla kolay bir şekilde ve gönül rahatlığıyla kullanılabilirler.

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Kategori: Sağlık, Sağlık
Lake Boyanın Sağlığa Etkileri