Boyaların sağlığa olan etkileri - Zeren Lake boya sistemleri
zeren lake banner

Evlerimizde bir takım işlemler uygularken, kendi sağlığımızı düşündüğümüzün iki katı kadar da çocuklarımızın sağlığını düşünmeliyiz. Evde boya işiyle uğraşan ustaların sağlığı da cabası. Boya badana yaptırmalıyız, bu bir ihtiyaç olabilir, evimizin duvarları gerçekten de kötü kirlenmiş olabilir ancak bunu, en sağlıklı şekliyle yapmalıyız. Nasıl mı?

Yaptırılan boyanın ne kadar sağlıklı olduğunu öğrenmeye çalışmalıyız. Bunun için bir takım bilgiler edinmeliyiz ve sonuçta elde ettiğimiz bilgiler çerçevesinde en mantıklı olan boyaya karar vermeliyiz. Kimimiz, evimizden gelen boya kokusunun hoşumuza gittiğini düşünebiliriz. ”mis gibi boya kokusu” diyip de içimize çektiğimiz boyanın ne gibi kimyasallara sahip olduğu hakkında ne kadar bilgimiz var? Kimyasal olmaması elbette ki imkansız ama, bu kimyasalların bizimle olan etkileşimlerini en aza indirgemek bizim elimizde olan bir durum.

Örneğin su bazlı boya kullanıyorsak, bu boya su ile inceltildiğinden dolayı, biz, herhangi bir boya kokusuna maruz kalmayız. Boyayı yaptırdıktan sonra belli bir süre evimizden uzaklaşmamız gerektiği gibi bir zorunluluğumuz da yoktur. Bu nedenle, dilediğimiz zaman, kış ya da yaz farketmeden evimize boya badana yaptırabiliriz. Kışın her yer kapalı olacağından dolayı boyanın kokusunu solumak zorunda kalacağımızı düşünmemize çok fazla gerek yoktur.

Su bazlı boyanın bir de solvent bazlı olanları vardır. Bunlar solvent ile inceltilirler, bu da, evinizde bir takım boya kokularına maruz kalmanıza neden olacağından dolayı, çok da fazla tercih edilmemelidir. Ayrıca solvent boyalar oldukça kalın boyalardır ve duvara nefes aldırma özellikleri pek fazla yoktur.

Aynı şekilde, boya seçimi yaparken, mobilya boyalarına da dikkat etmeliyiz. Mobilyalar da boyandıkları zaman, duvarlarımızdaki gibi bir takım boya kokularına maruz kalmamıza neden olurlar. Bu nedenle, mobilyalarımızı boyatırken sağlığımızı düşünüyorsak, lake boyayı tercih etmeliyiz. Lake boya, kokusuz bir şekilde boya işleminin gerçekleştirilmesinin yanı sıra, lake boyadaki renk seçenekleri de diğer mobilya boyalarında bulunmayabilirler.

O halde, mobilya boyalarında lake boya, duvar boyalarında ise, su bazlı boyaları tercih etmemiz, sağlığımız açısından oldukça mantıklı olacaktır.

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Kategori: Sağlık, Sağlık
Boyaların sağlığa olan etkileri