Boya ve Sağlık - Zeren Lake boya sistemleri
zeren lake banner

Teknoloji gittikçe gelişmekte ve bunun yanında herşey gün geçtikçe ilerlemektedir. Nüfusun hızlı artışı, yapısal gelişimlerin en önemli nedeni haline gelmiştir. Hızlı nüfus artışı evliliklerin artmasına neden olduğu gibi, her evlilik de bir yeni ev gereksinimi yaratmıştır. Bu nedenle evler çoğalmakta ve bunun sonucu olan yapı malzemelerinin kullanımı hızla artmaktadır.

Ekonomik koşulları göz önüne alacak olursak, insanların herhangi bir ürün alırken kaliteden çok fiyata önem verdiklerini görürüz. Bu durum ise kaliteyi arka plana itmektedir. Eskilerin hep söyledikleri bir şey vardır: ”bizim zamanımızda bu böyle miydi” Haklılar, onların zamanında çok şey öyle değildi. Çünkü onların zamanında nüfus çok kalabalık değildi ve herşey yeterli miktarda üretiliyordu. Günümüzdeki gibi makina gücünün olmadığı eski zamanlarda, insan gücü ile ne, ne kadar üretilirse, o kar olarak sayılıyordu. Ancak günümüzde bu durum çok değişmiştir.

İnsan nüfusu hızla artmış ve bu sayede yapı malzemelerine olan ihtiyaçlar artarak, bu yapı malzemeleriyle evler yapılmaya ya da tamiratları yapılmaya başlanmıştır. Yapı malzemeleri ise hızlı üretim ile herkese yetirilmeye çalışılmakta ve ekonomik açıdan ucuz malzemeler kullanılmaya çalışılmaktadır ki müşterilerin ucuza kaçtığını tüm üreticiler bilmektedir. Kaliteyi önemseyen sadece maddi durumu iyi olan müşterilerdir.

Evimize boya yapıldığında, önce boyanın kokusu çok hoşumuza gitmekte ancak zamanla midemizi bulandırmaktadır. Çok fazla aldığımızı ve sıkıldığımızı düşünürüz. Ancak aslında durum öyle değildir.

Boyalar, içeriklerindeki yoğun kimyasal malzemeler sayesinde insan sağlığına pek çok olumsuz etki yapmaktadırlar. Sonradan midemizi bulandırmaya başlayan boya kokusu, bunun en belirgin örneğidir. Boya bizi yavaş yavaş zehirlemeye başlar. Bu nedenle boya ve yapı malzemelerinde, eğer sağlığımızı düşünüyorsak, ucuzu değil kaliteliyi aramalıyız. İnsan sağlığına zarar vermeyen boya yoktur ancak en az zarar vereni bulmak gerekir.

Lake boya da mobilyalar için kullanılan bir nevi iç mekan boyasıdır. İç mekan boyalarını içimize daha çok çektiğimiz ve kokladığımız için, bize daha çok zarar vereceklerini düşünerek, lake boya ile mobilyalarımızı boyatmayı tercih etmeliyiz. Boya, tercih ederken içerdiği kurşun oranı çok önemlidir. Kurşun inşan vücudu için en tehlikeli zehirlerdendir. Boya tercihi yaparken “KURŞUNSUZDUR” yada “KURŞUN İÇERMEZ” ibaresini aramak gerekir.

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Kategori: Sağlık, Sağlık
Boya ve Sağlık