Zeren Mobilya - Evin Duvar Rengi ile Mobilya Renk Uyumu
zeren lake boya sistemleri
ZEREN LAKE BOYA
örnek uygulamalar

Evin Duvar Rengi ile Mobilya Renk Uyumu

lila vitrin
İnsanlar yaşadıkları mekanların kendilerine özgü olmasını ve kendilerini yansıtmasını ister bundan dolayı da evlerinde veya odalarında tamamen kendi zevklerine göre dekorasyon yapmaya özen gösterir.  Dekorasyonda bütünlük önemlidir, bütünlükten kastım mobilya, aksesuar ve renk bütünlüğü bu bağlamda bunlardan biri eksik olduğunda diğer ikisini de etkileyecektir. Bundan dolayı bu yazımda hemen herkesin genellikle yaptığı bir hataya değinmek istedim. Bu hata şudur ki herkes mobilyalarına seçer, aksesuarları seçer ancak mekanın rengi konusunda kararsız kalır veya bu konunu üstünde fazla zaman harcamaz.

Aslında evler veya odalar o mekanda yaşayan kişinin kendi kişiliğini yansıttığından dolayı renkler her zaman önemli olmuştur. İnsanlar kendi kişiliklerini evlerinde kullandıkları renklere yansıtırlarsa bu bir bütün haline gelmekle beraber o mekana gelen birinin beğenisini toplamaya yetecektir.Böylelikle kendi çizginizi oluşturmak için dekorasyonda bütün korumanın önemi büyüktür. Renk seçimi her iki etmen kadar önemlidir.

Bu konunu bir diğer boyutu ise yapılan araştırmalara göre renklerin insanlar üzerinde ki etkisi gerçekten hatırı sayılır düzeyde örnek olarak, eğer bulunduğunuz mekanda canlı renkler hakimde bu sizin daha neşeli ve canlı olmanıza sebep olacaktır.Alan açısından fazla yere sahip olmayan mekanlarda renkler devreye girer, renk seçimi o kadar etkilidir ki büyük bir yeri küçük, küçük bir yeri gayet ferah ve geniş bir yer olarak gösterebilir.

Açık yeşil, sarı ve mavi gibi renkler kişi o mekana girdimi o kişi üzerinde bir ferahlık uyandırırken kırmızı ve tonları ise sıcaklığın ve samimiyetin göstergesi olarak belirlenmiştir. Ancak siyah renk insanlara genelde dinginliği ve iticiliği çağrıştırdığı için ev dekorasyonunda eve hakim renk olarak siyah seçilmesi yanlış bir tercih olacaktır. Toprak renginin açık tonlar ve türevlerinin huzuru çağrıştırdığı saptanmıştır.  Farklı bir bakış açısı olarak da fosfor içerikli renklerin insanlarda huzursuzluğu çağrıştırdığı söylenmektedir.

Bundan dolayı evinize hakim olacak renkleri seçerken aceleci olmamaya fazla özen göstermeye dikkat edilmesi gerekir. Renk seçimi konusunda bir çok kriter vardır. Örnek olarak eviniz az ışık alıyorsa evinizi daha aydınlık gösterecek renklere ihtiyaç vardır ki bu renklerde açık tonlardır, eğer siz bu konuda kapalı tonlarda ki renklere başvurursanız, zaten az ışık alan evinizin aydınlatma derecesi daha da alt seviyelere inecektir.

Benzer Konular

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Zeren Lake Boya

Eskileri atmayın !
Yeniden boyatın !

Daha önceden satın almış olduğunuz mobilyalar zamanla bozulmuş olabilir. Yenisini almadan mobilyalarınızı yenileyebilirsiniz. Nasıl mı? Arayın daha az masrafla mobilyalarınızı yenileyelim.
GSM / WhatsApp: 0533 954 49 36
1234567