Zeren Mobilya - Büyük Klasik Mobilyalar mı Küçük Modern Mobilyalar mı?
zeren lake boya sistemleri
ZEREN LAKE BOYA
örnek uygulamalar

Büyük Klasik Mobilyalar mı Küçük Modern Mobilyalar mı?

Eski zaman mobilyalarına baktığımızda, anneannelerimizin babaannelerimizin mobilyalarının büyük büyük olduklarını görüyoruz. Bunu evlerin büyüklüğüne bağlamak lazım biraz da. Eskiden evler gerçek anlamda geniş alanlara yayılan arsalara kurulmakta bu nedenle de büyük olmaktaydılar. Tavanlar bile çok yüksek olmaktaydı. Bu nedenle mobilyalarda da büyük eşyalar, evin belirli yerlerine serpiştirilebiliyordu.

Annelerimiz ise, evlenirken mobilyalarını almak için, Ankara, Bursa gibi yerlere gidip alırlarmış. Bu ise bize, o şehirlerde mobilyanın gelişmiş olduğunu anlatmaktadır. Annelerimizin de mobilya eşyaları, anneannelerimizinkiler kadar olmasa da büyük eşyalar. Ve gösterişli. Bunun sebebini çok da fazla araştırmaya gerek yok aslında, amaç gösteriş olmasa, kendi şehirlerinden kalkıp, mobilya almak için başka şehirlere gitmezlerdi herhalde.

Eski zamanlarda herşey gösterişten ibaret olduğu gibi mobilyalar da gösterişten ibaret idi. Bunu şuradan da çıkartabiliriz: eskiden çeyizler hep el işlemesi olarak hazırlanır ve kocaman masa örtüleri işlenirmiş. Günümüzde ise gençler, bu tür masa örtülerini genellikle mağazalardan satın alıyorlar.

Klasik mobilyalar, bahsetmiş olduğumuz gibi anne ve anneannelerimizin kullanmış olduğu, büyük mobilyalardır. Gösterişli mobilyalardır ve oldukça dikkat çekicidirler. Klasik mobilyaların sürekli bir temizliğe de ihtiyaçları vardır. Bu temizlik ise, eğer mobilya lake boya ile boyanmamışsa, mobilyaya zarar verip, çabuk yıpranmasına neden olabilir.

Günümüzün modern mobilyaları ise, daha çok sadeliğe yönelik tasarlanmış mobilyalardır. Günümüz gençleri, az önce de belirtmiş olduğumuz gibi, sadeliği tercih eden kişilerden oluşmaktadır. Genellikle çalışan kişiler de olmaları nedeniyle, temizliği kolay mobilyaları tercih ederler. Eşyalarının az olmasını ama öz olmasını isterler. Modern mobilyalar tam olarak günümüz gençlerine hitap etmektedir. Lake boya ile boyanan modern mobilyalar, günümüz gençlerine temizlik kolaylığı da sağlamaları nedeniyle tercih sebebi olabilirler.

Modern mobilya mı yoksa klasik mobilya mı tercihini yaparken, mobilyayı kullanacak olan kişinin istekleri ön planda tutulmalı ve lake boya kullanımına dikkat edilmelidir. Hangi tarz mobilya seçilirse seçilsin, lake boya ile, temizliği çok daha kolay olacaktır.

Benzer Konular

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Zeren Lake Boya

Eskileri atmayın !
Yeniden boyatın !

Daha önceden satın almış olduğunuz mobilyalar zamanla bozulmuş olabilir. Yenisini almadan mobilyalarınızı yenileyebilirsiniz. Nasıl mı? Arayın daha az masrafla mobilyalarınızı yenileyelim.
GSM / WhatsApp: 0533 954 49 36
1234567