Zeren Mobilya - Polyester macunu
zeren lake boya sistemleri
ZEREN LAKE BOYA
örnek uygulamalar

Polyester macunu

Polyester macun, mükemmel yapışma, kolay uygulanabilme, yumuşak ve rahat zımpara olabilme özelliklerine sahip; yarı esnek doymamış polyester bazlı bir macundur. Sertleştiricisi olan benzoil peroksit ile karıştırıldığında düşük ortam sıcaklıklarında dahi hızla sertleşir.

Polyester macun, düzgün, deliksiz bir yüzey oluşturur, çekme ve çatlama yapmaz. Çıplak metal (sac), alüminyum, galvaniz sac, ahşap, SMC, FRP ve boyanmış yüzeylerde uygulanabilir. Termoplastik akrilik ve washprimer yüzeyler üzerine tatbikat yapılmamalıdır.
polyester macunu

Polyester macun dolgu işleri için kullanılır. Lake boya uygulamalarında özellikle kırık, çatlak ve ek yerlerin dolgusunda tercih edilmelidir.Bir spatula üzerinde polyester macun ile sertleştiricisini iyice karıştırdıktan sonra dolgu yapılacak yüzeye uygulanmalıdır. Polyester macunu sertleştiricisi ile karıştırdıktan sonra kullanım süresi tipine göre 20°C’de 4-5 dakikadır. Polyester macunun kuruması 20°C’ de 20-40, dakika arasındadır .

Polyester macunun sertleştiricisi fazla ilave edilirse, polyester macunda fazla sertleştiriciden dolayı kızarıklık meydana gelir. Bu kızarıklıkta son kat boyada ortaya çıkar. Özellikle açık renk son kat boyalarda (beyaz, açık mavi gibi) daha çok belli olur. (Kusma yapar)

Macunun zımparasını kuru zımpara ile yapmak gerekir. Çünkü bu malzemelerin yapısı gözenekli olduğu için su ile zımpara yapıldığı zaman suyu bünyesine alır.

Benzer Konular

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Kategori: Malzemeler

Zeren Lake Boya

Eskileri atmayın !
Yeniden boyatın !

Daha önceden satın almış olduğunuz mobilyalar zamanla bozulmuş olabilir. Yenisini almadan mobilyalarınızı yenileyebilirsiniz. Nasıl mı? Arayın daha az masrafla mobilyalarınızı yenileyelim.
GSM / WhatsApp: 0533 954 49 36
1234567