Zeren Mobilya - Poliüretan Astar Boya
zeren lake boya sistemleri
ZEREN LAKE BOYA
örnek uygulamalar

Poliüretan Astar Boya

Renk: 602-1000 Beyaz, 602-6292 Kahverengi, 602-9100 Siyah
Tanım: İki komponentli, poliüretan esaslı, reaksiyon kürlenmeli bir astardır. Dewilux Poliüretan MDF Astar yüksek bir doldurma gücüne sahiptir. Ahşap yüzeylere çok iyi yapışan elastik bir film verir. Kolay zımparalanır ve üzerine tatbik edilecek sonkat boyalara çok iyi bir yüzey sağlar.

Uygulama Alanı: Dewilux Poliüretan MDF Astar her cins ahşap yüzeyi ve özellikle MDF gibi yüzeyleri sonkat boya tatbikatına hazır hale getirmek için özel olarak formüle edilmiştir. Üzerine Selülozik, Poliüretan ve Akrilik esaslı sonkat boyaların sorunsuz olarak uygulanmasına imkan verir.

Fiziksel Özellikler: Yoğunluk (20°C,gr/cm3): 1.37-1.41 (Renk çeşidine bağlı olarak)
Kuruma Süresi: Toz Kuruması 15-20 dk, dokunma kuruması 55-60 dk. zımpara süresi 6-7 saat.
Katı (Ağırlıkça,%): 72-74 (Renge bağlı olarak).
Tiner: 974-0400
Sertleştirici: 629-0935
İncelme Oranı: % 20-25
Karışım Oranı (Ağırlıkça): %33
Boyanabilen Alan: Tek katta 35-40 mikron kuru film kalınlığı bırakacak şekilde tatbik edildiğinde 1lt ile 8-10 m2 alan kaplanabilir. (kayıplar hariç)

Uygulama Metodu: Tatbikat öncesi ahşap yüzeyler uygun zımparalama işleminden sonra yüzeydeki tozlardan arındırılmalıdır. Komponentlendikten sonra Derodur Tiner (974-0400) ile uygun viskoziteye getirilmelidir. İstenilen yüzey dolgunluğuna bağlı olarak katlar arasında 20-30 dakika kuruma süresi bırakılarak iki üç çapraz kat tatbik edilmelidir. En son katın tatbikatından 3-4 saat sonra(yaz aylarında), 1 gün sonra (kış aylarında) zımpara işlemine alınmalıdır. Tercihen bir gece bekletildikten sonra üzerine Selülozik, Poliüretan,Akrilik, AC (Asit Sertleştiricili) ve Polyester sonkatlar uygulanmalıdır.
Püskürtme dışındaki tatbikat sistemleri ile diğer araç ve gerecin kullanılması istendi-ğinde Teknik Servisimize müracaat edilmelidir.

Dikkat Edilecek Hususlar: Sistemde kolay uçucu ve yanıcı solventlerin bulunması nedeni ile atölyelerde yeterli havalandırma sağlanmalı,açık alev ve yüksek ısıdan sakınılmalıdır.

Poliüretan Astar’ ın lake boyada ki önemi:

Poliüretan Astar lake boya için çok önemli malzemelerden birisidir. Özellikle beyaz boya yapılacaksa önemi kat kat artmaktadır. Çünkü beyaz boyanın sararma riski vardır. Eğer zemin normal Poliüretan Dolgu ile dolgulanırsa üst yüzeydeki beyaz boya sararır. Bu sararma olayının olmaması için mutlaka dolgu işlemi Poliüretan Astar ile yapılmalıdır.

Poliüretan Astar nasıl uygulanır?

Poliüretan Astar genellikle 18 kg 1. kompenant ve 6 kg 2. kompenant olmak üzere 2 bileşenli bir dolgu malzemesidir. yani 1/3 ölçeklidir. Poliüretan Astar atılacak yüzeyin alanına bağlı olarak 3 kg 1. kompenant 1 kg 2. kompenant olarak birleştirilir. Eğer dolgulanacak alan çok ise katları oranında artırılır. Karışım elde edildikten sonra inceltmek için Selülozik tiner ilave edilerek karıştırılır. Tiner ilavesi genelde 1 e 1/2 olarak gerçekleştirilir. İsteğe bağlı olarak ince ya da kalın tercih edilecekse tiner oranı artılır yada azaltılır.

Uygulama
: Poliüretan Astar boya tabancasıyla uygulanır. Her kat arası pürüz kırılarak daha dolgun bir yüzey elde edilir. Uygulama yüzeylerine göre 2 ile 5 kat arası uygulanır. MDF yüzeyler için 2-3 kat uygun iken Meşe kaplama ve benzeri derin yarıklı yüzeyler için 5-6 kat uygundur.

NOT: Poliüretan Astar kompenantlı bir malzemedir. Sertleştiricisi eklendikten sonra en geç 12 saat içerisinde kullanılmalıdır. Aksi halde bozulur. Kullanılamaz hale gelir.

Benzer Konular

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Kategori: Malzemeler

Zeren Lake Boya

Eskileri atmayın !
Yeniden boyatın !

Daha önceden satın almış olduğunuz mobilyalar zamanla bozulmuş olabilir. Yenisini almadan mobilyalarınızı yenileyebilirsiniz. Nasıl mı? Arayın daha az masrafla mobilyalarınızı yenileyelim.
GSM / WhatsApp: 0533 954 49 36
1234567