Zeren Mobilya - Metalik boyalar
zeren lake boya sistemleri
ZEREN LAKE BOYA
örnek uygulamalar

Metalik boyalar

Bir yüzeyi boyarken, eğer metalik boya kullanmanız gerekiyorsa, bu metalik boya ile ilgili bir takım bilgilere sahip olmanız gerekmektedir. Bu bilgilerden en önemlileri, metalik boyaların alüminyum parti-küllerle birleştiği ve bir takım yansımalara sebep olduğudur. Bu bilgiyi aklınızdan asla çıkartmamalısınız.

Metalik boyanın alüminyum parti-küllerle birleşerek yansıması demek, bu boyaların oldukça parlak görünmesi demektir. Siz eğer parlak renkleri seviyorsanız metalik boyayı tercih etmelisiniz, ancak aksi bir durum söz konusu ise, metalik boyalardan biraz daha uzak durmalısınız.

Metalik boyalar, bulundukları yüzeylerde iki farklı renkte görünürler. Bunun nedeni de yine parlaklık gibi alüminyum parti-küllerdir. Şöyle ki: metalik boya ile boyatmış olduğunuz bir yüzeye, yukarıdan dik bir ışıkla bakarsanız, rengi çok parlak ve yanında duran objelerin bir yansıması olarak görürsünüz. Ancak karşıdan baktığınızda aynı durum söz konusu değildir. O zaman görmüş olduğunuz renk, daha mattır ve herhangi bir yansımaya sebebiyet vermemektedir. Bunu, şu şekilde de düşünebilirsiniz: dik açıdan bakıldığında daha parlak olan metalik boya rengi, eğik açıdan bakıldığında oldukça mat olacaktır.

Metalik boyalarda iki farklı renk olması demek, boya renginin tonunun seçiminde oldukça dikkatli olunması gerektiği anlamına gelmektedir. Bunun dışında, bir yüzeyde farklı renkte görünen bir rengin başka bir yüzeyde daha farklı görüneceğini de akıldan çıkartmadan seçim yapmak gerekir. Bu, bize şunu anlatmaktadır: metalik boyaların bir renginden, birden farklı ton elde edilmektedir. Hal böyle ise, siz, yüzeye uygulamadan önce, bir küçük uygulama yaparak, elde edeceğiniz rengi görmeli ve eğer elde edilen renk, istediğiniz renge yakınsa boyama işlemine devam etmelisiniz.

Metalik boyalarda karşılaşılan bu renk sorunu, mobilya boyası olan lake boyada kesinlikle sorun yaratmamaktadır. Lake boyanın pek çok farklı renk seçeneği arasından, siz istediğiniz rengi seçtikten sonra, usta ellerde boyanan mobilyanız, tamamen sizin istediğiniz renk olarak evinize geri dönecektir. Bu nedenle renk açısından lake boyada hiç bir şekilde, metalik boyalarda yaşadığınız sorunları yaşamazsınız. Mobilya boyatmak istediğinizde eğer renk açısından bir risk yaşamak istemiyorsanız, lake boya tercih sebebiniz olmalıdır.

Benzer Konular

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Kategori: Malzemeler

Zeren Lake Boya

Eskileri atmayın !
Yeniden boyatın !

Daha önceden satın almış olduğunuz mobilyalar zamanla bozulmuş olabilir. Yenisini almadan mobilyalarınızı yenileyebilirsiniz. Nasıl mı? Arayın daha az masrafla mobilyalarınızı yenileyelim.
GSM / WhatsApp: 0533 954 49 36
1234567