Zeren Mobilya - Lake boya yapımında kullanılan malzemeler
zeren lake boya sistemleri
ZEREN LAKE BOYA
örnek uygulamalar

Lake boya yapımında kullanılan malzemeler

Mobilyaları lake boyarken atölye ortamında bulunması gereken malzemeler şunlardır.
Boya Malzemeleri
1. Tiner : Boya inceltmede ve boya tabancası temizliğinde kullanılan en temel malzemedir. Olmaz sa olmaz.
Selilozik Tiner: Selilozik tiner en çok kullandığımız tiner türüdür. Astar, boya ve vernik inceltmede kullanıyoruz. Ayrıca boya tabancasını temizlemede kullanıyoruz.

Poliüretan tiner: Poliüretan tineri son kat lake boya ve vernik (deredur, şeffaf parlak ve akrilik vernik) incetme işlerinde kullanıyoruz. Boyanın daha geç kurumasını ve daha iyi yayılmasını sağlıyor. Son kat boya işlerinde mutlaka kullanılmalı.

Sentetik tiner: Lake boya işlerinde pek kullanılmasa da eskitme lake işlerinde kullanmaktayız. Eskitme işlerinde patina inceltmede kullanmaktayız.

Polyester Tiner (Aseton): Polyester tineri boya tabancası temizliğinde kullanıyoruz.

2. Astar boyalar: Astar boyalar zemin dolgusu ve düzenlemesi için kullanılan boya türleridir.

Poliüretan Astar: Zemin dolgusu sağlamak için kullanılır. Tanımı

Selilozik Astar: Poliüretan astar kadar olmasada zemin dolgusu için kullanılır. Son kat boyanın tutması için ortam sağlar. Genelde son kat işleminden önce pürüz almak için kullanılır. Tanımı

3. Selilozik Sonkat boyalar:
Düz lake boya işlerinde pek tercih etmesekte beyaz harici koyu renklerde yada sedefli, varaklı yada eskitme işlerinde zemini boyamak için tercih ediyoruz. Selilozik son kat boyalar sarı, mavi, kahverengi, kırmızı, siyah gibi özel renklerde tercihimiz oluyor.

4. Poliüretan son kat boyalar:
Düz lake boya işlerinde poliüretan sonkat boyaları tercih ediyoruz. Özellikle beyaz ve kırık renklerde kolaylık sağlıyor. Kırık renkler; kırık beyaz(oksit sarı, siyah, kahverengi), krem, açık tonlu renkler(uçuk pembe, açık mavi, uçuk lila, sütlü kahve vb).

Neden lake işlerinde poliüretan boyalar kullanıyoruz? Poliüretan boyalar sağlam ve güçlü yapısı ile mobilya yüzeyinde sert bir yapı oluşturuyor. Darbe ve çizilmelere karşı daha dayanıklı oluyor. Ayrıca direk kapatma özelliği ile son kat uygulamalarında hatalara karşı daha esnek oluyor. Eğer boyama esnasında boya üzerine bir pislik düşerse iğne ile al ve üzerine bir daha boya at, bu kadar kolay ve esnek.

Poliüretan boyaların beyaz, siyah haricinde hazır renkleri pek bulunmaz. Özel renkler renk pigmentleriyle özel boya makinalarında yapılır.

Poliüretan boyalar 2 bileşenlidir. Boya kısmı ve sertleşritici kısmı. Sertleşirici kısmı boya firmalarının tercihine göre artar veya azalabilir. 1.kısım 12kg – 2.kısım 6kg , 1.kısım 13kg – 2.kısım 5kg, 1.kısım 12kg – 2.kısım 4kg, 1.kısım 12kg – 2.kısım 3kg olan karşım oranları vardır. Bunun yanı sıra 8/1, 10/1 karışım oranları vardır. Bazı ithal boyalarda 25lt-25lt yani 1/1 karışım oranları olanlar da vardır.

Karışım oranları boya kalitesini etkilemese de genel kanı karışım oranları azaldıkça kalite artar!

Akrilik sonkat boyalar

5. Vernikler: Vernikleri şeffaf işlerde tercih ediyoruz. Genel olarak dolgu ve zemin düzeltme işlerinde kullanıyoruz.

Poliüretan vernikler: Ağaç satıhların ve kaplamalı yüzeylerin dolgulama işlerinde tkullanılır. Şeffaftır ve zemin rengini değiştirmez. tanımı

Selilozik vernikler: Şeffaf işlerde son kat işlerden önce ve renkten sonra atılan, pürüz olma işlemi için kullanılan vernik türüdür. Son zamanlarda pek tercih edilmiyor. Sebebi sonkat verniklerin güçlü olması ve selilozik verniğin zayıf yapısı ile alttan kırışma yada oynama yapması.

Akrilik vernikler:
Genelde sonkat işlerinde zemini korumak için kullanılır. Akrilik vernikler kompenantlı yada kompenantsız olabilir. Akrilik verniklerin özelliği renkte değişiklik yapmamasıdır. Diğer son kat vernikler sarartma yada yakma yaparken akrilik verniklerde bu oluşmaz.

Akrilik verniklerin mat, ipek mat ve parlak çeşitleri vardır. Karışım oranları markaya göre değişebilir. 1/1, 2/1, 4/1, 8/1, 10/1 gibi karışım oranları vardır. Diğer sonkat verniklere göre pahalıdır.

Lake boya işlerinde kullanılan vernikler akriliktir. Biz genelde varaklı, eskitmeli, sedefli yada özel renkli işlerde akrilik vernik kullanıyoruz.

Sonkat vernikler:
Şeffaf işlerin sonkat aşamasında kullanıyoruz. Ceviz, meşe, venge, natural, fındık vb. işlerde tercih ediliyor. Mat yada parlak olabilir. Mat olanların genel adı deredur olarak bilinir. Karışım oranları 1/1, 2/1, 3/1, 4/1 olarak değişklik gösterir.

Parlak şeffaf vernik.

6. Macunlar: Macun çatlak, patlak, yarık gibi yüzey hatalarını düzeltmek için kullanılan yüzey doldurma araçlarıdır. Polyester macunu çabuk kuruması ve çökme yapmaması gibi özelliklerinden dolayı tercih edilir. Çelik macunu diye de bilinir, güçlüdür.

Lake macunu, sunta vb kötü yüzeyleri düzeltmede kullanılır.

Tamir macunu; hızlı kurması ve pratik yapısı ile acele işlerde tercih edilir.

7. Polyester, Polyester Dolgu, Polyester Astar

Polyester ve türevlerini zemin yüzeyini düzeltmek için kullanıyoruz. Lake işlerinde polyester astar tercih ediyoruz. Polyester astar beyaz renkli olduğundan kataptması kolay oluyor. Tamir tadilat işlerinde polyester astar tercihimiz oluyor.

Benzer Konular

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Kategori: Malzemeler

Zeren Lake Boya

Eskileri atmayın !
Yeniden boyatın !

Daha önceden satın almış olduğunuz mobilyalar zamanla bozulmuş olabilir. Yenisini almadan mobilyalarınızı yenileyebilirsiniz. Nasıl mı? Arayın daha az masrafla mobilyalarınızı yenileyelim.
GSM / WhatsApp: 0533 954 49 36
1234567