Zeren Mobilya - Mobilya ve Boya sektöründe görülen Kazalar ve Hastalıklar
zeren lake boya sistemleri
ZEREN LAKE BOYA
örnek uygulamalar

Mobilya ve Boya sektöründe görülen Kazalar ve Hastalıklar

Tarihin ilk çağlarından itibaren, ağaç kökleri ve dallarından, önemli eşyalar yapılmaya başlanmıştır. İlk başlarda ağaçlar ateş için kullanılırken, sonrasında barınaklar için kullanılmış ve ardından da kaşık çatallar da dahil olmak üzere pek çok gereç ağaçlardan faydalanılarak yapılmaya başlanmıştır.

İlk zamanlar bu eşyalara elle şekil verilmeye ve sivri uçlu kesici aletlerle yontulmaya çalışılırken zaman ilerleyip de teknoloji geliştikçe bu aletler de gelişmeye başlayarak makineleşmiştir. Ancak her ne kadar makineler kullanılsa da bu makinelere el ile destek verilmesi, mobilya üreticilerinin ve işçilerinin iş kazalarına sebep olmaktadır.

Mobilya üretimimiz zamanla gelişmiş, üretilen mobilya eşyalar geliştirilmiştir ancak mobilya yapımında kullanılan makineler, ağaçlardaki fazlalıkları kesmekte, kopartmakta ve onlara şekil vermektedir. Bu nedenle de el ile mobilya üretiminde kullanılan makinelerin teması gittikçe yoğunlaşmaktadır. Bu temaslar sonucunda el kesilmeleri ya da parçaların, mobilya işçilerinin gözlerine gitmesi gibi sorunlarla karşılaşılabilmektedir.

Mobilya işçileri genellikle bu işin eğitimini ya hiç almamaktadırlar ya da eğitimi direk makinelerin başında almaktadırlar. Bu durum ise, mobilya işçilerinin iş kazalarına maruz kalmalarının nedenlerini açık bir şekilde ortaya koymaktadır. Her meslekte olduğu gibi, mobilyacılık ve marangozluk mesleğinde de iş kazalarına sebebiyet vermemek için, işin eğitiminin doğru bir şekilde verilmesi gerekmektedir gençlere.

Mobilya yapımının gerçekleştirilmesi ve makinelerle çalışılmasının sonrasında sıra mobilyanın boya işlemine gelmiştir. Mobilyanın boyanması işlemi en zararsız işlem olabileceği gibi, sağlığa en çok zarar veren işlemlerden bir tanesi de olabilir. Boyalar kimyasal maddeler ile üretilmektedir. Solunduğunda akciğerlere ciddi zararlar verir. Bu solunan zehirli boya astım, bronşit hatta akciğer kanserine dahi yol açabilir.

Boyahanenin yeterli havalandırılması işçi sağlığı açısından hayati öneme haizdir. Sadece boyahanede değil aynı zamanda zımparalama işlemi sırasında ortaya çıkan tozda işçi sağlığına büyük zarara verir.

Zehirlenme boyacılık sektöründe en sık görülen rahatsızlıktır. Baş dönmesi, mide bulantısı gibi belirtileri vardır. Zehirlenmeden korunmak için koruyucu maske takılmalı, ortam iyi havalandırılmalı, aspiratörler açık tutulmalı, belli aralıklarla sağlık muayenesi olunmalı ve sık sık süt ve süt ürünleri (yoğurt – ayran) tüketilmelidir.

Boyahanelerde kullanılan boya ve türleri yanıcı ve parlayıcı madde özelliklerindedir. Bunun için ortam iyi havalandırılmalı, sigara mümkün olduğunca içilmemeli, çakmak ve benzeri araçları kullanırken dikkatli olunmalıdır.

Yangınlar boyahanelerde sıklıkla görülmektedir. Kışın soba yakmak için boya artıkları kullanmak yangın riskini artırır. Yazın ise aşırı sıcak boyanın kendi kendine tutuşmasına ara ara sebep olur. Özellikle polyester atarken çok dikkatli olunmalıdır.

Benzer Konular

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Kategori: İş Güvenliği

Zeren Lake Boya

Eskileri atmayın !
Yeniden boyatın !

Daha önceden satın almış olduğunuz mobilyalar zamanla bozulmuş olabilir. Yenisini almadan mobilyalarınızı yenileyebilirsiniz. Nasıl mı? Arayın daha az masrafla mobilyalarınızı yenileyelim.
GSM / WhatsApp: 0533 954 49 36
1234567