Parlatmalı takım boyuyoruz - Zeren Lake boya sistemleri
zeren lake banner

Lake mobilya parlatma işlemi

Lake mobilya işleri genelde parlak olmaktadır. Parlak boyalar geç kurulamaları sebebi ile pürüz kapmaktadır. Bu pürüzleri giderme işlemlerine genel olarak parlatma işlemi denilir. Parlatma işlemi uzun soluklu ve zor bir işlemdir. Dolayısı ile ustalık gerektirir. Kullanılan malzemeler ve ekipmanlar tam teşekkülü boyahanelerde bulunmaktadır.

Parlatma işlemi yapılacak boyalı yüzey sağlam boyalı olmalıdır. Mümkünse dolgu işleminde polyester yada polyester dolgu tercih edilmelidir. Zımpara işlemi sırasında yüzey üzerinde zımpara çiziği kalmamasına ve polyester dalgalarının iyice düzeltilmesine özen gösterilmelidir.

Parlatma işleminden önce en az 3 gün sonkat boyanın kuruması için beklenmelidir. Bu süre son kat boyanın kemikleşme süresine bağlı olarak değişmektedir. Kemikleşme süresi boyanın kurama süresi değildir. Boyanın en son kuruma süresidir daha başka kurması gerekmez demektir.

PASTA & POLİSH (CİLA)

Boyama sırasında  boya üzerinde küçük tozlar(Pürüz), portakallanmalar  ve küçük boya akıntıları meydana gelebilir. Boya kuruduktan sonra boyama sırasında meydana gelen bu tozları ,portakallanmayı ve küçük akıntıları boyaya zarar vermeden yüzeyden almak gerekir. İşte boyanan yüzey üzerindeki bu hataların giderilmesi ve yüzey kalitesi ve parlaklığının arttırılması için yapılan işlemlere  pasta-polish (cila ) işlemi denir.

Pasta-cila işlemiyle boyanan yüzey mükemmel bir görünüme kavuşmuş , boya korunmuş ve dayanım süresi arttırılmış olur.

PASTA NEDİR ?

Pasta   bir nevi sıvı zımparadır. Parlatılacak yüzeyde oluşmuş, fazla derin olmayan çizikleri yok eder. Pürüzsüz bir yüzey oluşturur. Zımpara kağıtlarında olduğu gibi çeşitli kesme dereceleri vardır. Coarse – medium – fine – extra fine gibi. Coarse en çabuk inceltendir. Derin çizikleri bile yok eder. fakat yüzey tam parlamaz, mat olur. Ardından sırayla daha ince pastalar uygulanırsa yüzey parlamaya başlar. Yüzey pastalandıktan (bez, sünger veya polisaj makinesi ile ovularak) sonra normal bir parlatıcı-koruyu cila ile kaplanır ve yüzey cam gibi parlar. Yani pasta-cila işlemi tamamlanmış olur.  Cila, tıpkı vernik gibi yüzeyi film tabakası gibi kaplayan şeydir. Pasta ise yüzeyi zımparalar.
İnce pastalar  cila gerektirmeyecek kadar parlak bir yüzey oluşturabildikleri için ek cila işlemi uygulanmayabilir.

POLİSH ( CİLA ) NEDİR ?

Parlatıcı ve Koruyucu

parlatma motoru

Her çeşit son kat boya üzerine uygulanabilen ve yüzey üzerinde ince parlak bir film tabakası oluşturarak boyayı çizilmelere ve atmosfer şartlarına karşı koruyan ve parlaklığını uzun süre muhafaza etmesini sağlayan bir üründür.

Güneşin ultraviyole, soldurucu etkisine karşı kapağın boyasını koruyup renk atmasını önler.  Cila uygulaması ile boya  su geçirmez bir özellik kazanır.

Eğer kemikleşmeden parlatma yapılırsa hatalar meydena gelir. Sarma, yolunma, erime, yapışma … gibir bir sürü teknik ve başa dönülmesi gereken hatalardır bunlar.

Parlatma işlemi için gerekli malzemeler
1.800-2000 arası zımpara (disk zımpara tercih ediniz)
2.Zımpara motoru (yada havalı zımpara tabancası) Disk zımpara motoru tercih edilir.
3.Pasta (su bazlı yada solvent bazlı) – Günümüzde su bazlı tercih ediliyor. Kalın ve ince tercih edin
4.Polish. Su bazlı tercih edilmeli işlem sırasında başka uygulamalar yapılacaksa onlara zarar verebilir.
5.Parlatma motoru. (Spiral motor)
6.Su (Pek gerekli değil ancak boya kurmamasına karşın sulu zımpara gerekebilir)
7.Gaz (günümüzde su bazlı kullanıldığından gerekli değil)
8.Pamuk (Günümüzde fiber bez tercih ediliyor)

Parlatma işlemi
1. Boyalı yada parlak vernikli yüzey işin durumuna göre önce 800 – 1000 – 1200 – 2000 zımpara ile düzgünce zımparalanmalıdır. Zımparalama işlemi parlatmada çok önemlidir. Portakal kabuğu görünümü iyice alınmalı, çizik bırakılmamalı ve dibini çıkartmamaya özen göstermeliyiz.

parlatma

Zımparalama işlemi parlatma işleminin en önemli aşamalarından biridir. Eğer yüzey düzgünce zımparalanmazsa açma işlemi düzngünce gerçekleşmez. Zımpara sulu olarak yapılırsa daha iyi olur. Zira parlatılacak yüzeyin çizilmesi asgariye indirilmiş olur. Ayrıca suyun içerisine bir miktar sabun konulursa zımpara motoru yüzey üzerinde daha düzgün hareket eder olası kazalara karşı önlem olur.

parlatma
Pupes 6 devirli disk zımpara motoru

Zımparalama yüzey üzerinde pürüz, portakallanma yada benzeri problemler kalmayana kadar devam eder.

disk zımpara

Parlatma öncesinde 1000 lik zımpara ile boya zımparalanır. Ardından 1200 ve 2000 geçilerek çizikler giderilir.

2. Pasta geçilmesi: Zımpara yapıldıktan sonra pasta geçilmelidir. Pastanın görevi zımpara çiziklerini almak, parlatılacak yüzeyin ısınmadan dolayı zarar görmesini engellemek ve parlatma motorunu altındaki keçe ile parlatılacak yüzeyi aşındırarak parlatma işlemini gerçekleştirmektir.

pasta çeşitleri
Bizim cila işlerinde kullandığımız pasta çeşitleri – Kalın, ince ve polish

Boyalı yüzeyin açılması işlemi pasta ile gerçekleşir. Açılma işlemi gerçekleştikçe parlama olayı ilerlemiş oluyor. Parlatılacak yüzeyin açılma işlemi gerçekleşene kadar pasta geçilmelidir. Bu işlem 2 ile 4 arası olabilir. Pasta ilk geçildiğinde biraz kalınsa sonraki işlemlerde su veya gaz ile inceltilebilir.

Eğer zor bir parlatma işlemi ile karşı karşıya kalmışsanız. Elle pasta işlemi yapılmak zorunda kalınabilir. Elle pasta geçilmesi yorucu bir işlemdir. Ancak daha düzgün bir sonuç ortaya çıkar. Elimize bir parça üstübü bezi alarak üzerine biraz pasta dökeriz. Sonra sorunlu bölgeye bastırarak ileri geri sürteriz. Bu işlem birkaç defa gerçekleştikten sonra tekrar parlatma motoru yardımı ile pasta işlemi sona erer.

Pasta işlemi parlatmanın can damarıdır. İşlem burda sonuçlanır. Önce 2 kat kalın pasta geçilmeli, ardından 2 kat ince pasta geçilmelidir.


Pasta geçilirsken yapılan işlerin videosu. zeren lake boya atölyesinde çekilmiştir.

3. Polish geçilmesi: Zımpara hatlarını pasta ile aldık, pasta hatalarınıda polish ile alacağız. Polish hem temizleme hemde koruma görevi yapmaktadır.

Polish geçilmesi genelde parlatma motoru ile yapılır. Pasta kadar çok geçilmesine gerek yoktur. 1-2 defa geçilse yeter. Amaç pastanın bıraktığı çizikleri almak, pusluluğu almak ve canlandırmadır.

Olası Problemler ve Çözüm Önerileri

Polish işlemi sırasında ortaya çıkan, pasta veya uygulama bezinden kaynaklanan çok ince çizgili, mat, grimsi görüntüdür.

Nedenleri:
1. Boya yeterince kurumadan pasta-polish yapılması. Boyanın kalın uygulanması, yanlış cins ve miktarda sertleştirici kullanılması. (kuruma gecikmesi).
2. Yüksek devirle dönen polish makinasının boyayı yakması.
3. Polish makinasının darbe etkisi ile iz oluşması.
4. Yanlış polish keçesi kullanılması.
5. Pastanın fazla aşındırıcı olması ile derin çizgilerin oluşması.
6. Fırından yeni çıkmış otoya polish yapılması. Polish işleminin güneş altında yapılması.

Nasıl Önlenir
1. Doğru boya filmi kalınlığı ve yeterince kuruma zamanı verilmeli, doğru sertleştirici ve tiner ilave edilmelidir. Polish işleminden önce boya iyice kurumuş olmalı, gerekirse IR kurutucu kullanılmalıdır.
2. Polish makinası fazla bastırılmadan, doğru keçe ile kullanılmalıdır.
3. Çok kalın pasta kullanılmamalıdır.
4. Boya filminin soğuması beklenmelidir. Polish işlemi güneş altında yapılmamalıdır.

Nasıl Onarılır:
1. Yeniden polish yapılarak sorun giderilmeye çalışılır.
2. İzler fazla ise, önce  İnce Beyaz  Pasta uygulanmalıdır.

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Kategori: Hizmetlerimiz, Uygulama
Parlatmalı takım boyuyoruz