Zeren Mobilya - Eski mobilyanızı boyatırken dikkat etmeniz gerekenler !
zeren lake boya sistemleri
ZEREN LAKE BOYA
örnek uygulamalar

Eski mobilyanızı boyatırken dikkat etmeniz gerekenler !

Günümüzde yeni mobilya fiyatlarının pahalı olması sebebiyle eski mobilyaları yeniden boyatmak cazip gelmeye başladı. Ancak mobilyanızı yeniden boyatırken dikkat etmeniz gereken hususlar vardır. Tabiki en önemli husus işin düzenli ve temiz bir şekilde ve zamanında teslim edilmesidir.

eski mobilya boyama
Bunun haricinde dikkat edilmesi gereken noktalar:

 • İş yaptırdığınız yerin bir firma (Maliye kaydı, İşletme ruhsatı vb.) olmasına dikkat edin.
 • Eğer imkanınız varsa atölye ortamını yerinde görün. (Böyle bir iş yeri var mı?)
 • Sabit telefon olmasına dikkat edin.

Fiyatlandırma: Her firmanın kendine göre bir maliyet analizi vardır. Buna göre herkesin fiyatı değişebilir. Aynı işe verilen fiyat arasında 3-4 kat fark olabilir. Bu durumda ne yapmak gerekir. Mantık şu olabilir? Birkaç firmayı arayıp fiyatlarını öğrenebilirsiniz. Bu durumda aklınızda daha net sonuç olur.

Fiyatlandırma işinde bir çok etken vardır.

 • Nakliye giderleri: Kendi aracına sahip firmalar nakliye giderlerini asgari tutabilir. Ayrıca mobilyanın alınıp-geri teslim edileceği semt atölyeye uzaklığı nakliye giderini etkiler.
 • Montaj: Mobilya montaj işi ustalık gerektiren bir iştir. Sökmesini takmasını bilmek lazım. Eğer boya işini yapan firma da mobilya montaj işinden anlayan varsa; montaj maliyeti düşer. Aksi takdirde boyacı ayrıca montaj elemanı getirecek ve maliyet artacaktır.
 • Mobilyada bulunan parçaların ebat ve parça sayısı: Her mobilya takımı aynı parça sayısına sahip değildir. Yatak odasını ele alalım; Kimi gardolaplar 6 kapaklı, kimi 5, kimi 4 kapaklıdır. Kiminde çamaşırlık, kiminde karyola yoktur. Biz bu sebepten dolayı takımınızda bulunan parçaları söyleyin diyoruz. Ona göre fiyat veriyoruz. Ortalama yatak odası takımını 1500 TL e boyarken eksik parçalardan dolayı 1000 TL e kadar fiyat düşebiliyor.
 • İşin türü: Boyanın parlak yada mat oluşu fiyatı etkiler. (En az 200 TL) Parlak ekstra işçilik gerektiren, zaman ve malzeme gideri olan türdür ve pahalıdır.Tek renk ile 2 renk fiyatı etkiler. İki renkli işler daha uğraştırıcı ve ekstra malzeme gideri olan işlerdir ve pahalıdır.Eskitme, varak, sedef vb. işler hem maliyeti hem işçiliği artırır.
 • Kullanılan malzeme: Boya işinde kullanılan malzemeler işin kalitesini ve fiyatını etkiler. Kalitesiz malzeme işi bozacağı gibi ilerde sararma ve dökülmelere sebep olabilir.

Boya aşaması:  Tamir mobilya boyama ham mobilya boyamaya göre daha zordur. Bu sebeple çok dikkat edilmelidir. Boya üzeri boya olduğundan dökülme, çizilme, kusma vb. durumlar daha sıklıkla görülebilir. Bunun için normal boyama işlemi gibi davranılmalıdır.

 • Boya işlemine başlamadan önce tüm metal aksağamları sökülmelidir.
 • Cam, arkalık, raf gibi kısımlar yerinden sökülmelidir. Camlar sökülmüyorsa bantlanmalıdır.
 • Önce tinerle silinmeli, ardından iyice matlaşana kadar zımparalanmalıdır. Astarlama aşamasında; Poliüretan Astar, Polyester Astar yada Polyester kullanılmalıdır.
 • Macunlama işleminde mutlaka Polyester Macunu kullanılmalı.
 • Zımpara işlemi, ve sonkat boya işlemi normal devam etmelidir.

Boya sonrası işlemi: Boyama işinden sonra takımı toplama işlemi başlar. Bu aşamada, arkalık ve kapakları bağlanır. Büyük dolaplar yerinde montalanır. Ambalajlama hem işi temizce hemde bozmadan teslim etmemize yardımcı olur.  Hemde yaptığınız işi özenli yaptığınıza işarettir.

Unutmayın ki! Pahalı iş her zaman iyi değildir. Önemli olan işinizi temiz, zamanında ve ekonomik olarak halletmektir.

 

Benzer Konular

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Kategori: Hizmetlerimiz

Zeren Lake Boya

Eskileri atmayın !
Yeniden boyatın !

Daha önceden satın almış olduğunuz mobilyalar zamanla bozulmuş olabilir. Yenisini almadan mobilyalarınızı yenileyebilirsiniz. Nasıl mı? Arayın daha az masrafla mobilyalarınızı yenileyelim.
GSM / WhatsApp: 0533 954 49 36
1234567