Mutfak Dolabı Alırken Nelere Dikkat Edilmeli - Zeren Lake boya sistemleri
zeren lake banner

Ev dekorasyonunda önemli bir yere sahip olan mutfak,evin en çok kullanılan alanlarından biridir.Kullanımının dışında mutfağın göze hitap etmesi de çok önemlidir.Bundan dolayı bireyler mutfak dekorasyonuna çok önem verirler.İstediğiniz tarzda bir mutfağa sahip olabilmek için çok para vermenize gerek yoktur. Aslında sorgulamanız gereken husus verdiğiniz para ile sipariş ettiğiniz ürünün kalitesinin eş değer olup olmamasıdır.

Konuya giriş yaptıktan sonra şimdi mutfak dekorasyonunda mutfağın görüşünü en çok değiştiren nesne olan mutfak dolaplarının seçimi kişileri en zorlayan hususlardan biridir. Bunun sebebi ise mutfak dolapları devamlı faal halde olduklarından dolayı hem dayanıklı,hem de şık olmalılardır.Bu kriterler bağlamında sizlere mutfak dolabı seçerken hangi kriterlere dikkat edilmesi konusunda önemli bilgiler vereceğim.

mutfak dolabı
Mutfak dolaplarının gövdelerinin yapımında kullanılan iki ana vardır. Yani aldığınız bütün mutfak dolabı çeşitleri için başka seçenek yoktur. Bunlardan biri suntalam diğeri ise mdfdir.Bu iki malzeme arasından bizim tercihimiz her zaman mdfdir. Çünkü mdf lake boya yapılmaktadır. Lake boya ile dayanıklılık ve estetik bakımından bir çok artıya sahip olursunuz bunların yanında renk seçimi yaparken tamamen size özgün renkler kullanmanıza izin vermektedir. Hayallerinizde ki mutfağı tasarlarken sizin zevklerinize hitap eden renkleri lake boya kullanarak elde edebilirsiniz.

Mutfak dolaplarında hangi malzemeyi seçeceğimize karar verdikten sonra yukarıda da bahsettiğim gibi mutfak dolaplarının en önemli parçası olan kapak seçimi de dayanlılık ve uzun süreli kullanım için önemlidir. Mutfak dolap kapakları profil kapak, laminat kapak ve PVC kapaktır. Profil kapaklar diğer kapak çeşitlerine göre daha uygundur ve tasarım konusunda size esneklik sağlar.

Laminat
kapakların diğerlerine göre avantajı ise darbelere karşı dayanıklı olması, nem ve ısıya karşı dayanıklı olmasıdır ancak siz tasarıma daha çok önem veriyorsanız, laminat kapaklar genelde düz renklerde olur ve tasarım bakımından sadedir. PVC kapaklar ise kapak modelleri arasında fiyatı en pahalı olanıdır ancak tasarım bakımından diğerlerine göre avantajı büyüktür. Eğer siz bir kere olsun düzgün olsun diyorsanız bu tür kapakları seçmenizde yarar var.

Yukarıda anlattıklarımdan sonra aklınızda seçenekler şekillenmeye başlamıştır, bunlardan yola çıkarak size en uygun olanını seçmede rahatlık sağlayabilirsiniz, ayrıca her türlü dekorasyon seçimi yaparken kullanabileceğiniz bir husus ise, ilk önce sizin için hangi kriter önceliklidir bunu belirleyin,yani sizin için dayanıklılığımı önemli, tasarımı mı ? Bunlardan yola çıkarak sadece mutfak dolaplarında değil bütün alanlarda seçim yaparken daha doğru kararlar verebilirsiniz.

Yıllardır boya ve dekorasyon işleri ile uğraşan biri olarak ve son zamanlarda ki uygulamaları göz önüne alarak şu ufak öneri de bulunabiriz. Mutfak dolaplarında gövde kısmı (neredeyse hiç hareket etmez) suntalamdan, kapak kısmını ise mdf yada mdflamdan yaptırmanız hem hesaplı olacaktır, hemde mutfağınıza estetik katacaktır.

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Mutfak Dolabı Alırken Nelere Dikkat  Edilmeli