Mobilya tercih süreçleri - Zeren Lake boya sistemleri
zeren lake banner

En iyi Mobilya hangisidir?

Mobilya seçiminde en önemli unsur nedir? Maliyet? Konfor? Dayanıklılık? Estetik? Elbette bunların hepsinin bir arada olması herkesi mutlu eder. Maalesef bu pratikte pek mümkün değildir. Ülkemizdeki ekonomik ve gelişmişlik düzeyi buna imkan vermemektedir.

Peki ne olacak paramız yok diye mobilya kullanmayacak mıyız? Elbetteki kullanacağız. Mobilya artık lüks değil evlerimizin vazgeçilmez unsurlarıdır. En iyi mobilya nasıl olur? Bize göre en iyi mobilya ihtiyacımızı gören mobilyadır. Evimizin ihtiyacı olan mobilyayı belirlemeliyiz, sonra hangi mobilya türü ihtiyacımızı görür bunu araştırmalıyız. Daha sonra da uygun fiyat araştırması yapmamız lazım. Eğer bu işlemlerden birini es geçerseniz en iyi mobilyayı almamış olursunuz?

Evimizin ihtiyacı olan mobilya nedir? Örneğin mutfak dolabı yada banyo dolabı? Bu ikiside nem ve rutubet içeren ortamlarda bulunmaktadır. Bunlar için neme dayanıklı mobilya seçmemiz lazım. Yatak odası yada yemek odası takımında ise sizi huzursuz edecek renkler olmamalı ve dayanıklılık ön plana çıkmalıdır. Koltuk, kanepe yada oturma grubu türlerinde ise konfor ve rahat ön plandadır. Eğer rahat edemeyecekseniz en pahalı koltuk sizi rahatsız eder.

Hangi tür mobilya? Mobilyalar genelde ahşaptan üretilir, Son zamanlarda metal, plastik vb. ürünlerde mobilya üretiminde kullanılmaktadır. Ahşap mobilyada da 2 seçeneğimiz var. Boyalı yada hazır sistemler. Hazır sistemler suntalam, MDFlam, duralit vb. fabrikasyon sistemleridir. Kesip biçme ve masif bantlama ile çabucak hazırlanabilen ve montajı kolay mobilyalardır. Avantajı ucuz olması, nispeten boyaya göre dayanıklı olmasıdır. Dezavantajı ise çok fazla renk seçeneği yoktur, Dayanıklı değildir ve vidalama yapılan yerlerden bırakma söz konusudur. Suntalam vb. ürünler çok fazla kullanılmayan, hareket etmeyen yerlerde kullanılması uygundur.

Boyalı mobilya sonsuz renk seçeneği ile karşımıza çıkıyor. Renk seçeneği başta ağaç ve kaplamaya göre yada lake olacaksa isteğe göre belirlenebiliyor. Doğal ağaç görünümünü kaybetmeden, meşe, ceviz, fındık, maun yada diğer kaplama türlerine göre boya yapmak mümkündür. Boyalı mobilya almak; istediğimiz şekilde zevkimize göre boyattırmak imkanı sunar. Avantajı zevkimize göre mobilya almış oluyoruz. Dezavantajı ise uçuk isteklerde pahalıya malolabiliyor. Ancak fazla abartamazsak bu dezavantaj ortadan kalkar. Boyalı mobilya emek ister ve binlerce kişi bu yolla hayatını kazanır.

ruh sağlığıİhtiyacımız olan mobilyayı belirledikten sonra uygun fiyat araştırması yapmak lazım. Serbest piyasa ekonomisinden dolayı maalesef aynı özelliklerdeki ürün farklı fiyatlara satılabiliyor. Bazen 2-3 katına dahi çıkabiliyor. Ülkemizde her yerde mobilya üretimi yapılamamaktadır. Başta Ankara – Siteler, Bursa – İnegöl, İstanbul, Kayseri vb. yerlerde mobilya sanayi üretimi yapılmaktadır. Ayrıca bir çok fabrikasyon üretimi yapan firma mevcuttur. İnternetten fiyat araştırması yapılabilir, Eğer yaşadığınız yerde mobilya sanayi mevcutsa oralardan araştırma yapılabilir.

Tekrar hatırlatmakta fayda var. En iyi mobilya “İhtiyacınızı gören Mobilyadır”. Ucuz diye suntalam almayın, 1-2 sene geçmeden bozulur, boyatmak için uğraşırsınız. Bu size daha pahalıya malolur. Devir hesap devri. Baştan plan yapılmalı ki 3 liralık mobilya 5 liraya malolmasın.

NOT: En iyi mobilyayı almak istiyorsanız; Mobilyayı ham olarak alın, boyacıda boyattırın, cam, kul gibi aksesuarlarını kendiniz taktırın. Bu yolla hem daha ucuz hemde istediğiniz mobilyayı almış olursunuz. Ancak bu iş sabır, emek ister.

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Mobilya tercih süreçleri