Klasik Mobilya mı ? Modern Mobilya mı? - Zeren Lake boya sistemleri
zeren lake banner

Dekorasyon konusuyla ilgilenen evini yeni dekore edecek veya dekorasyonunu değiştirecek herkesin aklında  bu soru vardır, acaba klasik mi ?, modern mi ? Aslında bu sorunun cevabı kişiden kişiye göre değişiyor, benim görüşüme göre evlerin sahiplerinin kişilikleri evin dekorasyonuna da yansıyor, yani sadelikten mi hoşlanır, canlı renklerden mi hoşlanır, uçuk tasarımlardan mı hoşlanır, bunlar dekorasyonu yapanın kişiliğini karakterini belirten kriterlerdir. Bu bağlamda klasik ve modern mobilyaları karşılaştırmak için ilk önce ne olduklarına ve kime hitap ettiklerine deyinmemiz lazım.

Klasik Mobilya’dan bahsedecek olursak, klasik mobilya genelde hep eskiye yöneliktir ve çok ayrıntılı ve canlıdır. Bunun sebebi ise klasik mobilya tarzları eskiden hükümdarlarda, yöneticilerde yani her zaman üst düzey insanların tercihleri olmuştur. Bundan dolayı da her zaman gösterişe önem verilmiştir. Gösterişin yanında bu mobilyalarda her biri için özgünlük söz konusudur bu mobilyalara genelde yapan kişilerin isimleri veya dönemin isimleri verilmiştir.

Klasik mobilyalarda  dönemde en çok kullanılan ve en rahat bulunabilen ham madde ağaç olduğundan  meşe, maun, ıhlamur gibi ağaç türevleri kullanılmıştır. Klasik mobilyalar da üst düzey bir el işçiliği mevcuttur. Bu mobilyalara o gösterişi veren sır ayrıntılarında gizlidir, bundan dolayı uzun sürelerde üretilen mobilyalar az sayıda bulunmaktadır. Çünkü işçiliği uzun sürmektedir. Dikkat ederseniz bu tür mobilyalarda oymalar, süslemeler her zaman ön planda olmuştur.  Klasik mobilyalar boyut bakımından da diğer türlere göre daha büyüktür çünkü her döneme göre özel olarak işlenmiştir.

Modern Mobilya adından da anlaşılacağı gibi yakın tarihte yayılmaya başlamıştır. Mobilya ihtiyacının kraliyet ve zengin ailelerden halk tabakasına inmesiyle modern mobilyanın ayak sesleri duyulmaya başlanmıştır. Bunun sebebi ise daha ucuz ve seri üretim yapılma imkanı olmasıdır. Çünkü bu tür mobilyaları talep eden halk orta seviye insanlar olduğundan fiyat konusunda aşağı çekilmesi gerekmiştir. Bu yüzden el işçiliğinde azaltmaya gidilmiştir. Bunların yanında montaj da rahatlık, ekonomik olması, boyutlarının standart haline getirilmesi gibi etkenlerle modern mobilya yayılmıştır. Klasik mobilyaların aksine tasarım bakımından sabitlik kalkmış özgün tasarımlar ortaya çıkmaya başlamıştır.

İki tarz hakkında bilgi verdik. Şimdi gelelim bunların karşılaştırılmasına, klasik mobilyalar her zaman için büyük alanlarda ve ciddi mekanlarda tercih sebebi olmuştur. Evin’de tarih kokusu yaşatmak isteyenler için klasik mobilyalar tercih sebebi olmuşlardır. Modern mobilyalar ise fonksiyonel olması, rahatlığı ve ekonomik olmasıyla, belirli kişiler için tercih sebebi olmuştur. Günümüzde modern mobilya kullanımı, klasiğe göre daha fazladır.

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Klasik Mobilya mı ? Modern Mobilya mı?