Ahşap Mobilya Bakımı - Zeren Lake boya sistemleri
zeren lake banner

Dekorasyon dünyasında büyük yere sahip olan ahşap mobilyalar bugünlerde dekorasyon açısından en çok tercih edilenlerin arasında yer alıyor, gerek şıklığı gerek işlevsel kullanımıyla herkesin dikkatini ve beğenisini çeken ahşap mobilyalar evinizin her alanında rahatlıkla kullanabileceğiniz mobilya tarzlarındandır tavsiye ederiz. Bunların dışında ahşap mobilyalarda bakım konusu da önemli bir husustur çünkü ahşap mobilyalar bakım yapılmadığı sürece gün geçtikçe dayanıklılığını ve şıklığını kaybetmeye başlar ve bakımsız geçen günler sonucunda ahşap mobilyalarınızda büyük sorunlarla karşılaşabilirsiniz ve maddi açıdan da zarar etmiş olursunuz. Eğer mobilyanızı uzun yıllar kullanmak istiyorsanız ve bakım işlemleri için çok para ödemek istemiyorsanız bu yazımızda anlatacaklarımızı mobilyalarınıza uygulamaktan çekinmeyin.
mobilya bakım

Unutmayın ki ahşap mobilyalar ofisinize evinize çok farklı bir hava katacaktır ancak onları koruduğunuz sürece hiçbir problemle karşılaşacağınızı sanmıyorum. Gelelim ahşap mobilyalarda bakım konusunda ahşap bakımını farklı başlıklar altında inceleyerek sonuca ulaşmanız için sizlere yardımcı olacak bir yazı hazırladık. İlk olarak ahşap mobilyalarınızda toz alırken dikkat edilmesi gerekenlerden başlıyoruz. Ahşap mobilyalar narin mobilyalardır bu yüzden her zaman yumuşak bezlerle toz almaya özen gösterin, toz alma konusuna dikkat etmelisiniz çünkü ahşap mobilyalarda toz doğru bir şekilde alınmadığı zaman uzun süre zarfında mobilyada deformasyon baş gösterecektir. Kuru bezle toz almaktan kaçının kesinlikle yüzeye aynı seviyede sprey püskürterek hafif hareketlerle toz alınız, ahşap mobilyalarda kuru bezle toz alınması halinde ilk başlarda gözle görünmeyecek çizikler oluşur ancak zamanla bu çizikler sizi rahatsız etmeye başlayacaktır.

Sprey kullanarak hafifçe temizledikten sonra sıra kurulama aşamasına geldi kurulama da önemli bir husustur çünkü ahşap mobilyalarda toz aldıktan sonra kurularsanız daha parlak bir görünüm elde edebilirsiniz. Ayrıca çok dikkat etmeniz gereken bir noktaya da değinmek istiyorum ahşap mobilyalarınızda kesinlikle ve kesinlikle bakım yaparken su ve sabun kullanmayın, su ve sabun mobilyalarınızda ilk başta gözle görünür zararlar vermez ancak siz bu temizleme işine devam ettiğiniz zaman uzun vade de cilasına zarar verdiğinden dolayı mobilya parlaklığını ve işlevini kaybetme aşamasına gelir.

Toz alma işlemi bittikten sonra şimdide ahşap mobilyaların düşmanlarından bahsedelim biraz. İlk ve kesin kuralımız güneş ahşabın cilasını ve yapısın bozar bu yüzden kesinlikle mobilyalarınızı güneşle direk temasta olan yerlerden uzak tutmaya çalışın.

Nem ahşabın düşmanıdır. Eviniz nemli ise mobilyalarınızın uzun süre kullanım şansı yoktur. Nem sadece ahşaba değil metal mobilyalara da zarar verir. Nem ahşapta çürümeye, metal de ise paslanmaya sebep olur. Bunun için nem önleyici tedbirler almanız gerekir.

Mobilyaların düşmanlarından biriside tahta kurusu yada buna benzer böceklerdir. Bu tür haşerelere karşı ilaçlama ile çözüm bulabilirsiniz.

Mobilyaların en büyük düşmanları evinizdeki afacanlardır. Yani çocuklar. Çocukların mobilyalara verdiği zararı hiç bir şey veremez. Kalem alır mobilya üzerine bir şeyler yazar çizer, eline aldığı bir cisim ile mobilyaya vurur, kırar. Sandalye üzerine çıkar at gibi sürer. Canım koltuk takımı üzerinde hoplar zıplar, Evde top oynar ve vitrin camlarını aşağı indirir…. Çocuklara karşı alınacak bir önlem maalesef yoktur.

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Ahşap Mobilya Bakımı