Sararma | Zeren Lake Boya
zeren lake boya sistemleri
ZEREN MOBİLYA
Lükens konsol ve ayna Lükens konsol
kelebek sehpa Kelebek Sehpa
petek sehpa Petek Sehpa
Lükens sehpa Lükens 4lü zigon
Nitro orta Nitro Sehpa
Çanta sehpa Çanta Sehpa
Tepsi sehpa Çanta Sehpa

Sararma

Sararma başta beyaz rengin olmak üzere boyaların zamanla renginin değişmesidir. Güneş ışınları zamanla boyanın rengini alır. Beyaz renk solduğunda sarımtırak bir renk alır. Sararma burdan gelir. Diğer renklerde de olur. Kırmızı ilk günkü gibi kırmızı değildir mesela bu sararmadır. Mavinin rengi turkuaza kaçmıştır.

Sararmanın en önemli sebebi güneş ışınlarıdır. Güneş ışınlarından mobilyayı ne kadar korursak o kadar geç sararır. Bu her durumda mümkün değildir.

Sararmaya karşı baştan önlem almak mümkündür. Sararmaya karşı en dayanıklı boyalar akrilik boyalardır. Akrilik boya tercih ederek sararmayı daha da geciktirebiliriz.

Sararmaya karşı en az dayanandan en fazla dayanana göre sıralarsak; Yağlı boyalar (Sentetik boya) en hızlı sararan boyalardır. Sonra selilozik boyalar, poliüretan boyalar gelir. Poliüretan boyaların sararmaya karşı dayanıklıları vardır ama akrilik boyalar kadar dayanmaz. Akrilik boyalar sararma karşısında en fazla dayanan boyalardır.

Özellikle beyaz mobilya boyasında akrilik boyaları tercih ederseniz daha uzun süre sararmaya karşı dayanıklı olur. Mobilyalar uzun süre kullanıma sahip eşyalardır. Biz biliyoruz ki 40 yılı aşkın kullanılan mobilyalar var.

1-2 yıl sonra bu mobilya eskidi, modası geçti diye atacaksanız sararma sizin için önemli değildir. Daha uzun vadeli kullanımlar için sararmaya karşı dayanıklı mobilyalar kullanmak için akrilik boyayı tercih edin.

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.
Kategori: Boya Terimleri

Zeren Lake Boya

Eskileri atmayın !
Yeniden boyatın !

Daha önceden satın almış olduğunuz mobilyalar zamanla bozulmuş olabilir. Yenisini almadan mobilyalarınızı yenileyebilirsiniz. Nasıl mı? Arayın daha az masrafla mobilyalarınızı yenileyelim.
GSM / WhatsApp: 0533 954 49 36