Poliüretan boya - Zeren Lake boya sistemleri
zeren lake banner

Poliüretan boyalar mobilyanın boyasının daha sağlamlaştırmak amacıyla üretilmiş çok bileşenli bir boya türüdür. Mobilya boya işlerinde son zamanlarda sıklıkla kullanmaya başladık. Artık nerdeyse lake boya işlerinde son kat vernik kullanmamaktayız ( Özel renkler ve işler hariç – onlar da da akrilik vernik kullanıyoruz).

Poliüretan boyalar astar ve son kat olmak üzere çeşitleri vardır. Astar çeşitleri dolgu amacıyla kullanılır. Genelde beyaz rente olup oksit sarı, kahverengi, siyah gibi renk seçenekleri de vardır.

Son kat boyalar işi bitirmek amacıyla kullanılır. Yüksek doldurma gücüne sahiptir. Beyaz renk en çok kullanılanıdır.

Lake boya işlerinde en çok kullanılan boya türü poliüretan boyalardır. Darbelere ve çizilmeler dayanıklı, diğer boyalara göre güçlü ve örtücülüğü yüksektir. Ayrıca beyaz renklerde sararmaya karşı diger boya türlerine göre daha dayanıklıdır.

Poliüretan boyalar genelde 2 + 1 şeklinde üretilir. Yani 1. kısım (asıl boya) 12 kg, 2. kısım sertleştirici 6 kg şeklinde üretilir. Bazı firmalar 3+1, 4+1 gibi özel üretimler yapmaktadır. Poliüretan boyanın kalitesi karışım oranına bağlı degildir ancak karışım oranı yükseldikçe kalite artışı sağlanmatadır. (Kişisel görüşüm)

Kullanıdığımız ve önerebileceğimiz En iyi poliüretan boyalar. AkzoNobel, Herkim, Valresa sayabiliriz.

« || »

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Kategori: Boya Terimleri
Poliüretan boya