Boya Nedir? - Zeren Lake boya sistemleri
zeren lake banner

Boya Nedir?

Bir yüzey üzerine tatbik edildiğinde, dekoratif ve koruyucu tabaka oluşturan kimyasal kaplama malzemesine, Boya denir. Boyaları oluşturan kimyasallar dört gruba ayrılır. Bunlar; Reçineler (Bağlayıcılar), Pigment ve Dolgu Maddeleri, Çözücüler (Solventler), Katı Maddelerdir.

Boyanın tabaka oluşturmasını sağlayan birleşene Reçine adı verilir. Boyanın; kuruma hızı ve şekli, yapışması, ortam koşullarına direnci, sertlik ve elastikiyeti, sararma direnci, diğer boyalarla uyuşma gibi özelikleri büyük ölçüde reçine türüne bağlıdır.

Pigmentlerin boyada kullanılmasının ana nedeni boyaya renk ve örtücülük özelliklerinin kazandırılmasıdır. Ayrıca bazı pigmenler ultraviole ışığını emerek veya yansıtarak reçinenin bozulmasını geciktirir. Doğadaki minerallerin işlenmesiyle İnorganik pigmentler elde edilirken, organik pigmentler tümüyle sentetik olarak üretilir. Antikorrosive pigmentler olarak tanımlanan pigmentler ise özellikle boya sistemlerinin astar katında kullanılırlar. Bu pigmentler korozyon reaksiyonlarını kontrol ederek korozyonun ilerlemesini durdur.

Çözücüler (Solventler), boyaya akışkanlık kazandırmak, katı halde olan reçineleri çözmek veya akışkanlığı az olan reçinelere akışkanlık kazandırmak için kullanılır. Boyada kullanılan çözücülerin tamamı boya uygulandıktan sonra buharlaşarak atmosfere karışır.

Boyalarda kullanılan diğer bir malzeme grubu Katkı Maddeleridir. Katkı maddeleri boyanın bazı özelliklerini iyileştirmek için boyada çok az miktarda (% 0,01 – 2) kullanılan kimyasallarıdır.

Katkı Maddelerine bazı örnekler;
Islatıcılar: Pigmentlerin reçine içinde dağılmasını kolaylaştırır.
Çökme Önleyiciler: Pigmentlerin çökmesini yavaşlatılır.
Kurutucular: Boyaların kurumasını hızlandırır.
Yüzey Aktifler: Boyanın düzgün bir yüzey vermesini sağlar.
UV Emiciler: Boyaların UV ışığında sararmasını geciktirir.
Köpük Kesiciler: Boyaların üretim ve uygulama sırasında köpürmesini önler.
Matlaştırıcılar: Boyaların parlaklığını düşürür.
Kalınlaştırıcılar: Boyaların akışkanlığını ayarlar.

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Kategori: Boya Terimleri
Boya Nedir?