Boya Terimleri arşivleri - Zeren Lake boya sistemleri
zeren lake banner

"Boya Terimleri" yazıları

Poliüretan boya

Poliüretan boyalar mobilyanın boyasının daha sağlamlaştırmak amacıyla üretilmiş çok bileşenli bir boya türüdür. Mobilya boya işlerinde son zamanlarda sıklıkla kullanmaya başladık.

Boya Nedir?

Boya Nedir?
Bir yüzey üzerine tatbik edildiğinde, dekoratif ve koruyucu tabaka oluşturan kimyasal kaplama malzemesine, Boya denir. Boyaları oluşturan kimyasallar dört gruba ayrılır.

Parlaklık kaybı ve Solma

PARLAKLIK KAYBI  SOLMA
Düz ve iyi yayılmış boya filminin yeterli parlaklığa ulaşamamasıdır.
Nedenleri:
Aşağıdaki sebeplerden oluşan yüzeydeki mikroskobik pürüzlülüklerdir;

Kalitesiz veya yanlış tiner kullanılması, boyada uyumsuz katkı maddeleri olması.

Boya Hataları

Boya ve vernikler ne kadar kaliteli olursa olsun, boyanacak yüzeyler gerektiği ve önerildiği gibi hazırlanmamışsa, boya ve vernik doğru uygulanmamışsa istenilen sonuç elde edilemediği gibi, istenmeyen maliyet artışları da ortaya çıkabilecektir.

Sararma

Sararma başta beyaz rengin olmak üzere boyaların zamanla renginin değişmesidir. Güneş ışınları zamanla boyanın rengini alır. Beyaz renk solduğunda sarımtırak bir renk alır. Sararma burdan gelir. Diğer renklerde de olur.

Boyacılık terimleri

Plastik veya reçinenin, doğal veya sentetik su içerisinde dispersiyonu; sentetik, emülsiyon polimerizasyonu ile yapılır. (Dikkat edilmesi gereken husus, polimerizasyondan sonra akrilik esaslı boya su içerisinde dağılmış katıdır, bu yüzden emülsiyon değildir.

Buruşma ve Çatlama hataları

BURUŞMA: Son kat boyanın astar veya dolguyu çözmesi sonucu oluşan yüzey hatasıdır.
Nedenleri: Kimyasal dayanımı düşük, kolay çözülen ve elastikiyeti yetersiz astar ve dolgular üzerine hızlı kurumayan, agresif solventler içeren boyaların uygulanması.

Zeren lake
Lükens konsol ve ayna Lükens konsol
kelebek sehpa Kelebek Sehpa
petek sehpa Petek Sehpa
Lükens sehpa Lükens 4lü zigon
Nitro orta Nitro Sehpa
Çanta sehpa Çanta Sehpa
Tepsi sehpa Çanta Sehpa
lake boya